°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Európu zaplavujú drogy: Brutálne kartely sa spojili s talianskom mafiou a rumunskými gangmi

Takýto úlovok zaznamenali karabinieri v rámci zásahu proti N´dranghete.
Takýto úlovok zaznamenali karabinieri v rámci zásahu proti N´dranghete.
Zdroj: Carabinieri
16.01.2021 00:01

LONDÝN - Brutálne drogové gangy sa spájajú s kriminálnikmi v Európe a zaplavujú starý kontinent pervitínom a kokaínom. Nedávne vyšetrovanie talianskej polície zistilo, že kartel Sinaloa, ktorý v minulosti viedol Mexičan El Chapo, prepraví len jedným letom 500 - 800 kg kokaínu. Okrem talianskej mafie sa kartelu podarilo spojiť aj s rumunskými gangmi.


VIDEO V Taliansku odhalili obrovský podvod 'Ndranghety: Týkal sa aj fondov EÚ, tendre za 100 miliónov eur

V priebehu svojej dlhej krvavej histórie kartel Sinaloa uniesol, mučil a zabil členov konkurenčných zločineckých gangov, aby ovládol severozápad Mexika. Jeho členovia nadviazali spojenie s talianskou mafiou ´Ndrangheta s cieľom pomôcť pri preprave ich drog po celom kontinente.

Robert Almonte, bývalý federálny maršal USA, ktorý strávil 25 rokov na policajnom oddelení v mexickom El Paso bojom proti omamným látkam, pre britský Daily Star, uviedol: „Kartel Sinaloa funguje v Európe inak ako v Mexiku. V Mexiku každý kartel súťaží s ostatnými kartelmi a nebránia sa pokusom eliminovať svojich súperov násilím."

Do Európy putujú drogy, po ktorých je dopyt
Európu zaplavujú drogy: Brutálne
Zdroj: Carabinieri

"Stratégiou kartelu Sinaloa je nadviazať vzťahy s existujúcimi organizovanými zločineckými skupinami v Európe a pracovať s nimi namiesto proti nim. Toto umožňuje kartelu Sinaloa využívať existujúce siete a trasy obchodovania s drogami a tiež prístup k etablovaným skorumpovaným úradníkom," dodal Almonte s tým, že kartel nadviazal vzťahy aj s rumunskými gangmi.

Okrem Mexika sa drogy vyvážajú aj z Kolumbie, Bolívie, Panamy, Belize či Peru. Almonte tiež varoval, že gangy budú dodávať „akúkoľvek drogu, po ktorej je dopyt“. „Zvyšuje sa tým možnosť vidieť nárast obchodovania s metamfetamínom a fentanylom vo Veľkej Británii zo strany kartelu Sinaloa a ďalších mexických kartelov," vysvetlil.

Bývalý šéf kartelu Sinaloa, Joaquín Guzmán alias El Chapo, bol odsúdený na doživotie.
Zdroj: SITA/AP/Eduardo Verdugo

Mexické kartely Sinaloa, CJNG a Gulf

Kartel Sinaloa nadviazal prvé vzťahy s európskymi gangmi ešte v roku 2009 a zostal aktívny aj počas celosvetových lockdownov. Svoje pôsobenie v Európe a spoluprácu s mafiou však už zosilňujú aj kartel Jalisco Nová generácia (CJNG) a kartel Gulf.

Po zatknutí Joaquína Guzmána alias El Chapa v roku 2014 sa CJNG odtrhol od kartelu Sinaloa a jeho členovia páchajú brutálne násilie s cieľom zastrašiť svojich nepriateľov. Neštítia sa ani útokov na verejnosť, políciu či vojakov a v minulosti zostrelili armádny vrtuľník.

Kartel Gulf pôvodne obchodoval s kokaínom a marihuanou mieracou do USA a nadviazal kontakty s gangmi v Kolumbii. Jeho druhý vodca Osiel Cárdenas Guillén, ktorý bol odsúdený na 25 rokov väzenia, najal do svojich radov skupinu skorumpovaných vojakov špeciálnych síl, ktorí neskôr vytvorili vlastný konkurenčný gang.

V Mexiku je nezvestných približne 60-tisíc ľudí, uviedla DPA. Ročne si organizovaný zločin v krajine vyžiada desaťtisíce ľudských životov. V roku 2019 bolo v Mexiku zabitých 36-tisíc ľudí, čo je rekordne vysoké číslo.

Talianska ´Ndrangheta

Medzinárodná policajná organizácia Interpol vlavni v júni varovala, že 'Ndrangheta má obrovské finančné rezervy a môže pomáhať firmám zápasiacim pre koronakrízu o prežitie a pomocou nich vstúpiť do legálnej ekonomiky.

Kalábrijská 'Ndrangheta patrí spolu so sicílskou mafiou Cosa Nostra a neapolskou Camorrou k najvplyvnejším organizovaným zločineckým skupinám v Taliansku. Pôsobí i v zahraničí - okrem iného v Nemecku, Severnej Amerike či Austrálii.

Vedúce postavenie má 'Ndrangheta najmä v pašovaní kokaínu do Európy. AFP uvádza, že 'Ndrangheta už v súčasnosti predstihla najznámejšiu taliansku mafiu Cosa Nostra a stala sa vôbec najsilnejšou talianskou zločineckou skupinou operujúcou po celom svete.


Galéria

Takýto úlovok zaznamenali karabinieri Do Európy putujú drogy, Bývalý šéf kartelu Sinaloa,

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/VICE News, ABC News, Vista Agenzia Televisiva Nazionale

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články