°C

Pondelok, 18. január 2021. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

KORONAVÍRUS Rusko zaznamenalo ďalší rekord v dennej bilancii obetí pandémie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka
25.11.2020 12:07

MOSKVA - Rusko v stredu - už druhý deň po sebe - zaznamenalo rekordne vysoký počet úmrtí spojených s epidémiou nového druhu koronavírusu. Ako informoval spravodajský portál Meduza.io, za posledných 24 hodín pribudlo 507 úmrtí, čím ich celkový počet stúpol na 37.538.


Laboratórnymi testami, ktorých sa vykonalo 452.000, sa nákaza potvrdila u 23.675 ľudí, čo je však v porovnaní s bilanciou z utorka o 651 prípadov menej. Najviac postihnutými zostávajú metropoly Moskva a Petrohrad, ako aj Moskovská oblasť. Ruský virológ Jurij Ignatiev, ktorý sa podieľa na vývoji jednej z ruských vakcín, v stredu na tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že ochorenie spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2 sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane sezónnym ochorením ako chrípka a bude potrebné sa proti nemu každý rok očkovať.

Agentúra Interfax dodala, že počas druhej fázy klinických skúšok vakcíny vyvíjanej Čumakovovým centrom pri Ruskej akadémii vied zatiaľ neboli u dobrovoľníkov zistené žiadne závažné vedľajšie účinky. Táto fáza testovania sa skončí v decembri a tretia fáza na 3000 dobrovoľníkoch sa začne začiatkom roku 2021. Súbežne s tým, ak vakcína získa registráciu, bude možné spustiť aj postregistračné testovanie na väčšom počte ľudí.

Vakcína proti koronavírusu
Zdroj: SITA/University of Oxford/John Cairns via AP

Prvou ruskou vakcínou proti chorobe COVID-19 bola očkovacia látka vyvinutá Gamalejovým inštitútom pri ministerstve zdravotníctva, ktorá je známa pod názvom Sputnik V. Táto vakcína momentálne prechádza fázou postregistračných skúšok v Moskve. Zúčastňuje sa na nej 40.000 ľudí, pričom štvrtina z nich dostane placebo. Táto vakcína sa už v Rusku paralelne používa na očkovanie rizikových skupín - lekárov, zdravotníkov, učiteľov.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Tím, ktorý vakcínu Sputnik V vyvinul, v utorok oznámil, že jej účinnosť na 42. deň po podaní prvej dávky dosiahla 95 percent. Predchádzajúca (prvá) priebežná analýza podľa vedcov preukázala 92-percentnú účinnosť vakcíny. Počas testov sa u zaočkovaných neprejavili "žiadne nepredvídané nežiaduce účinky".

Druhá ruská vakcína - EpiVacCorona - z vedeckého centra Vektor bola úradmi zaregistrovaná 14. októbra. Do jej postregistračného testovania, ktoré sa začalo 17. novembra, sa zapojí 40.000 ľudí, a to aj v rôznych regiónoch Ruska. Táto vakcína sa oddelene testuje aj na skupine 180 dobrovoľníkov starších ako 60 rokov.


Galéria

Ilustračné foto Vakcína proti koronavírusu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články