°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

KORONAVÍRUS Bulharsko od piatku zavádza prísnejšie epidemiologické opatrenia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
25.11.2020 14:45

SOFIA - Bulharská vláda v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu v stredu oznámila návrat k prísnejším epidemiologickým opatreniam, v rámci ktorých v krajine zavrú reštaurácie či školy. Nové opatrenia začnú platiť od piatku a potrvajú do 21. decembra. Informovala o tom agentúra AFP.


Kaviarne a reštaurácie, ktoré boli počas posledných dvoch týždňov otvorené aj napriek narastajúcemu počtu nových prípadov a úmrtí, tentokrát zostanú zatvorené. Reštaurácie budú môcť ponúkať iba jedlo a nápoje so sebou. Okrem nich ostanú zatvorené aj nákupné centrá, kasína či fitness centrá. Školy a univerzity prejdú na distančnú výučbu. Škôlky budú zatvorené. Kapacita divadiel bude môcť byť naplnená na 30 percent. Otvorené však zostanú kostoly a modlitebne. Na rozdiel od jarného lockdownu však vláda neobmedzí cestovanie a otvorené zostanú aj parky. Tamojšie úrady dúfajú, že nové opatrenia prinesú výsledky po dvoch až troch týždňoch.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Bulharské zdravotníctvo bolo podľa agentúry Reuters v posledných týždňoch preťažené jednak v dôsledku prudkého nárastu počtu pacientov, ktorí potrebovali hospitalizáciu, ako aj z dôvodu veľkého nedostatku zdravotníckeho personálu s viac ako dvoma tisíckami nakazených lekárov a zdravotných sestier.

Ďalej podľa agentúry doteraz v Bulharsku evidovali 129.348 prípadov a 3226 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje. Hospitalizovaných je 6.365 pacientov. Z nich sa zhruba 400 nachádza na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V rámci EÚ má Bulharsko po Belgicku a Česku tretí najvyšší počet úmrtí na 100.000 obyvateľov za obdobie posledných 14 dní.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články