Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Zomrel riaditeľ spoločnosti Samsung I Kon-hui

Riaditeľ spoločnosti Samsung I Kon-hui (vpravo)
Riaditeľ spoločnosti Samsung I Kon-hui (vpravo)
Zdroj: SITA/AP Photo/Schalk van Zuydam, File
25.10.2020 09:32

SOUL - Vo veku 78 zomrel v nedeľu prezident najväčšieho juhokórejského konglomerátu Samsung Group I Kon-hui. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie firmy.


Podnikateľ zomrel v nedeľu nadránom v kruhu svojej rodiny, spresnila spoločnosť Samsung. Napriek tomu, že I Kon-hui (v angličtine prepisovaný Lee Kun-hee) bol až do svojej smrti oficiálnym šéfom Samsungu, za de facto riaditeľa je už od roku 2014 považovaný jeho syn I Če-jong (v angl. Lee Jae-yong). 

Pred šiestimi rokmi utrpel totiž I Kon-hui infarkt; odvtedy bol pripútaný na lôžko a nemohol tak plnohodnotne vykonávať svoju funkciu. I Če-jong bol v roku 2017 zatknutý pre obvinenia z úplatkárstva a iných porušení zákona v súvislosti s rozsiahlym korupčným škandálom okolo suspendovanej juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje.

Spoločnosť Samsung bola v tomto období obviňovaná z poskytovania finančných darov viacerým mimovládnym nadáciám, ktoré riadila prezidentkina dôverníčka Čche Sun-sil, čo Samsungu umožnilo získať vládnu podporu pre kontroverzné zlúčenie podnikov. Samsung konkrétne venoval 64 miliónov dolárov dvom neziskovým organizáciám, ktoré Čche údajne viedla, pričom prostriedky zneužívala na vlastné obohacovanie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články