°C

Sobota, 31. október 2020. Meniny má Aurélia, zajtra Denisa.

KORONAVÍRUS Španielski hekeri údajne ukradli dáta z laboratórií, ktoré vyvíjajú vakcínu

Hekeri ukradli informácie zo španielskych laboratórií
Hekeri ukradli informácie zo španielskych laboratórií
Zdroj: TASR/University of Oxford via AP
18.09.2020 15:40

MADRID - Čínski hekeri pri počítačovom útoku údajne ukradli informácie zo španielskych laboratórií, ktoré pracujú na vývoji vakcíny proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na piatkovú reportáž španielskeho denníka El País.


V súčasnosti nie je známe, kedy sa útok odohral, ani aké informácie hekeri ukradli, cituje denník nemenované zdroje oboznámené s prípadom. Hekeri podnikli "obzvlášť rozsiahlu akciu, ktorá bola zameraná na laboratória zaoberajúce sa vývojom vakcíny", a to nielen v Španielsku, ozrejmila šéfka španielskej tajnej služby CNI Paz Estebanová. Počas stretnutia s novinármi vo štvrtok Estebanová uviedla, že od začiatku obmedzení, ktoré vláda zaviedla v dôsledku pandémie koronavírusu, za zvýšila "kvalita aj kvantita" útokov, pričom hekeri útočia zväčša na "citlivé odvetvia ako zdravotníctvo a farmaceutický priemysel".

Následkom útokov si začali tajné služby krajín, ktoré vyvíjajú vakcínu, navzájom vymieňať informácie. Väčšina útokov pochádza z Číny a Ruska, často zo štátnych inštitúcií, avšak aj z kriminálnych organizácii a univerzít, ktoré obchodujú s ukradnutými informáciami. Španielska tajná služba CNI na žiadosť o vyjadrenie k piatkovej reportáži bezprostredne nereagovala.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


V júli súd v Spojených štátoch obvinil dvoch čínskych občanov z krádeže terabajtov dát zo stoviek počítačov po celom svete, pričom v niektorých prípadoch údajne konali na príkaz čínskych orgánov. Títo hekeri boli údajne aktívni viac ako desať rokov, pričom v poslednom čase vyhľadávali v systémoch firiem, ktoré vyvíjajú vakcínu na COVID-19, zraniteľné miesta, uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti. Španielsko bolo jednou z 11 krajín, na ktoré sa hekeri zameriavali, píše sa v obžalobe USA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články