°C

Utorok, 24. november 2020. Meniny má Emília, zajtra Katarína.

Požiare v USA neutíchajú: Evakuovali vyše pol milióna ľudí, hlásené sú ďalšie obete

Požiare sužujú americké štáty Kalifornia, Oregon a Washington
Požiare sužujú americké štáty Kalifornia, Oregon a Washington
Zdroj: SITA/AP Photo/Noah Berger
11.09.2020 09:52

SAN FRANCISCO - Najmenej osem ľudí zahynulo za posledných 24 hodín v dôsledku rozsiahlych požiarov, ktoré sužujú americké štáty Kalifornia, Oregon a Washington. V Oregone opustilo dvoje domovy viac ako pol milióna ľudí, informovala agentúra AFP.


Požiar s názvom August Complex Fire vo štvrtok vyhlásili za najväčší požiar v dejinách Kalifornie - doposiaľ spustošil najmenej 470.000 árov suchého porastu. Celkovo v Kalifornii tento rok zhorelo viac ako 3,1 milióna árov pôdy. Oregonská guvernérka Kate Brownová uviedla, že plocha pôdy, ktorá v Oregone zhorela za uplynulé tri dni, dosahuje dvojnásobok ročného priemeru - v dôsledku tohtoročných požiarov zhorelo doposiaľ 900.000 árov pôdy, napísala agentúra Reuters.

Požiare v USA neutíchajú:
Zdroj: SITA/AP Photo/Chris Carlson, File

"V našom štáte sme doposiaľ nezažili takýto veľký nekontrolovaný požiar," uviedla Brownová. "Vieme o stratách na životoch spôsobených požiarom. Hneď, ako budeme môcť zdieľať potvrdené informácie, urobíme tak," dodala. Medzi spomínanými obeťami je aj 12-ročný chlapec, ktorého našli s jeho psom vo vyhorenom aute.

Požiare v USA neutíchajú:
Zdroj: SITA/AP Photo/Jae C. Hong, File

V štáte Washington zahynul aj ročný chlapec, jeho rodičia pri úteku z požiarom zasiahnutého územia južne od mesta Seattle utrpeli vážne popáleniny. Odborníci na klimatické zmeny, ako aj kalifornský guvernér Gavin Newsom sa zhodujú, že za požiarmi z veľkej časti stojí aj klimatická zmena. "Musíme urobiť viac. Potrebujeme zaviesť kroky na každej úrovni. Kalifornia to nezvládne sama. Klimatická zmena je skutočná," napísal Newsom na Twitteri.


Galéria

Požiare sužujú americké štáty

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články