Utorok, 20. apríl 2021. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Prekvapenie v boji o Biely dom: Prvý otvorene homosexuálny kandidát oficiálne odstupuje

Pete Buttigieg
Pete Buttigieg
Zdroj: SITA/Santiago Flores/South Bend Tribune via AP
02.03.2020 07:05

WASHINGTON - Demokrat Pete Buttigieg v noci na pondelok oficiálne ukončil svoju kampaň, ktorej cieľom bolo stať sa kandidátom Demokratickej strany v novembrových voľbách prezidenta USA. Informovala o tom televízia CNN.


"Naším cieľom vždy bolo pomôcť zjednotiť Američanov, aby porazili Donalda Trumpa," povedal Buttigieg podporovateľom. "Musíme si uvedomiť, že v tomto momente kampane najlepším spôsobom, ako udržať vieru v tieto ciele ..., je odstúpiť a pomôcť spojiť našu stranu a našu krajinu. Takže dnes večer robím ťažké rozhodnutieo ukončení kampane," vysvetlil Buttigieg svojim prívržencom vo svojom domovskom meste South Bend v štáte Indiana.

Buttigieg, 38-ročný bývalý starosta mesta South Bend a prvý otvorene homosexuálny kandidát na funkciu prezidenta USA, nikdy nezastával funkciu na celoštátnej úrovni či štátu americkej Únie, ale napriek tomu sa vypracoval na rešpektovaného hráča na politickej scéne: napr. v primárkach v štáte Iowa tesne zvíťazil nad protikandidátom Berniem Sandersom.

Pete Buttigieg
Zdroj: SITA/Santiago Flores/South Bend Tribune via AP

Svoje rozhodnutie, že sa prestáva uchádzať o nomináciu Demokratickej strany, oznámil Buttigieg len dva dni pred tzv. "supervolebným" utorkom, keď sa demokratické a republikánske primárky budú naraz konať v štátoch Alabama, Arkansas, Colorado, Kalifornia, Maine, Massachusetts, Minnesota, Oklahoma, Severná Karolína, Tennessee, Texas, Utah, Vermont a Virgínia. Republikáni neskôr oznámili, že primárky vo Virgínii rušia.

Prezident USA Donald Trump tvrdí, že odstúpenie Petea Buttigiega z boja o nomináciu na pozíciu kandidáta Demokratickej strany v novembrových prezidentských voľbách bude prínosom pre bývalého viceprezidenta USA Josepha Bidena a povedie k porážke senátora zo štátu Vermont Bernieho Sandersa.

Pete Buttigieg
Zdroj: SITA/Santiago Flores/South Bend Tribune via AP

Trump to uviedol v noci na pondelok vo svojom tvíte, ktorým reagoval na medializované správy, že Buttigieg má v úmysle stiahnuť sa z boja o nomináciu demokratov. Podľa Trumpa všetky hlasy pre Buttigiega pri hlasovaní počas tzv. supervolebného utorka pôjdu "zaspatému" Bidenovi. Túto situáciu označil za Sandersov "začiatok konca", pričom konštatoval, že tento senátor opäť nezíska nomináciu demokratov pre prezidentské voľby.  


Galéria

Pete Buttigieg Pete Buttigieg Pete Buttigieg Pete Buttigieg

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články