°C

Sobota, 28. marec 2020. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

Nákupná hystéria kvôli koronavírusu v Česku: FOTO Vybrakované regále a zúfalé predavačky

Zdroj: Tip čitateľa
28.02.2020 14:58

PRAHA - Koronavírus desí celý svet a u našich susedov spôsobil doslova hystériu, aj keď sa u nich ešte žiaden prípad nepotvrdil. V Česku vzali občania obchody útokom, vykupujú nielen antibakteriálne a hygienické prostriedky, ale i potraviny.


Už niekoľko dní ovplyvňuje v Čechov panika kvôli koronavírusu. Množstvo ľudí vzalo obchody útokom, kde nakupujú nielen hygienické prostriedky, ale aj potraviny. Svedčia o tom prázdne a vybrakované obchodné regály. Informuje o tom český portál Novinky.cz s tým, že pritom dôvod k vytváraniu zásob nie je, všetkého je vraj dostatok.

Ako uvádza český portál, Česi na základe obrázkov z Talianska, kde bolo množstvo vykúpených regálov, spanikárili. A fotografie z Česka sa už začínajú podobať na tie z Talianska, kde je momentálne najvyšší počet nakazených koronavírusom zo všetkých európskych krajín.

Vľavo regále v Taliansku prepuknutí koronavírusu v krajine, vpravo v Česku
Nákupná hystéria kvôli koronavírusu
Zdroj: SITA/AP, Tip čitateľa

Rady v obchodoch sú neskutočne dlhé a ľudí zatiaľ neubúda. Skladníci sú v jednom rýchlom tempe, nestíhajú a neustále dopĺňajú regály s chýbajúcim tovarom. 

Nákupná hystéria kvôli koronavírusu
Zdroj: Tip čitateľa

"Už niekoľký deň je tu od rána plno, všetky kasy sú obsadené a my sa nezastavíme," zverila sa Novinkám pokladníčka v jednom pražskom supermarkete s tým, že sa až bojí ísť na toaletu, pretože by vraj ľudia v rade "vyčíňali".

Nákupná hystéria kvôli koronavírusu
Zdroj: Tip čitateľa

"Nie je to ani kvôli akcii, čo tu tento týždeň máme, ale kvôli tomu koronavírusu. Ľudia si robia zásoby všetkého možného. Od cestovín, cez najrôznejšie kávy a alkohol. V priemere mávajú nákup za 3000 českých korún, ale nie je výnimka aj desať tisíc korún," krúti podľa Noviniek predavačka hlavou.

"V Čechách nemáme zatiaľ jediného nakazeného. Aj keby tu bol jeden-dva prípady, tak to znamená, že ten človek bude v karanténe. Nečakám, že sa budú zatvárať celé mestá, navyše jedla je všade dostatok, takže nejaké skupovanie zásob je úplne zbytočné," povedal Novinkám prezident českého Zväzu obchodu a cestovného ruchu Tomáš Prouza.

Nákupná hystéria kvôli koronavírusu
Zdroj: Tip čitateľa

Situácii pozitívne nepridal ani námestník pražského primátora Petr Hlubuček, ktorý na Twitteri spomenul, že sa konzultovala možnosť, aby obchody prijali opatrenia proti hromadnému skupovaniu tovaru.

Nákupná hystéria kvôli koronavírusu
Zdroj: Twitter


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/mCul
FOTO: Twitter/literarnitomas, Hradec Králove City

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články