°C

Piatok, 10. apríl 2020. Meniny má Igor, zajtra Július.

Trumpov let do Indie sa vymkol kontrole: Pilot sa nad Českom rozhodol pre nečakaný manéver

Trump počas letu vraj oblukom obišiel mesto Brno
Trump počas letu vraj oblukom obišiel mesto Brno
Zdroj: SITA/AP/Jacquelyn Martin, reprofoto Google Maps
25.02.2020 00:00

BRNO - Koncom víkendu sa skupina viacerých vládnych amerických letúňov presúvala cez Českú republiku. V samotnom Air Force One samozrejme sedel americký prezident Donald Trump, no pri prelietaní nad juhomoravským regiónom sa pilot rozhodol urobiť oblúk a vyhol sa tak mestu Brno. Vyvstali tak otázky, prečo tak urobil.


Vedúci kancelárie Bieleho domu Steve Herman na sociálnej sieti Twitter už predtým nepriamo naznačil, že sa lietadlá o chvíľu vznesú na oblohu. Štartovať mali z nemeckého Ramsteinovho letiska. Mnohí si tiež všimli, že skupina amerických lietadiel sa bude premiestňovať aj cez Českú republiku.

Myšička nad Brnom

Air Force one sa však rozhodol nad juhovýchodným Českom urobiť nečakaný manéver. Potvrdili to aj tamojšie letové prevádzkové služby. "Bolo to z iniciatívy posádky. Kapitán lietadla o to požiadal. Niečo podobné sa udialo v Nemecku. V súlade s pravidlami sme im vyhoveli," povedal pre TV NOVA hovorca riadenia letovej prevádzky Richard Klíma.

Trumpov let do Indie
Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon

Dôvodom podľa televízie mal byť silný vietor, kvôli ktorému lietadlo neustále naberalo na rýchlosti. Namierené malo do Indie a z protokolárnych dôvodov sa nedá prísť skôr. Pilot sa zrejme preto touto okľukou chcel vyhnúť skoršiemu pristátiu.


Galéria

Trump počas letu vraj

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články