Streda, 4. august 2021. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Poľskí poslanci schválili nový zákon: Je určený pre neposlušných sudcov

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu
Poslanci dolnej komory poľského parlamentu
Zdroj: TASR/AP Photo/Alik Keplicz
24.01.2020 07:00

VARŠAVA - Poľskí poslanci vo štvrtok opätovne schválili sporný návrh zákona zavádzajúci disciplinárne konania voči sudcom, ktorí spochybňujú zákonnosť vládnych justičných reforiem. Informovala o tom agentúra AFP.


Tzv. disciplinárny zákon vo štvrtok po druhý raz schválil Sejm, dolná komora parlamentu. V tej má väčšinu vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá návrh predložila. Poslanci tak prelomili veto opozíciou kontrolovaného Senátu, ktorý spornú legislatívu minulý týždeň odmietol. Potrebný je tak už len podpis prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý je nominantom PiS.

Za schválenie zákona vo štvrtok hlasovalo 234 poslancov, 211 bolo proti a deviati sa zdržali hlasovania. Európska únia vyzvala Varšavu, aby návrh zákona stiahla pre obavy, že môže ohroziť nezávislosť poľského súdnictva. Poľská opozícia hovorí o snahe PiS ovládnuť justičný systém.

Vláda však argumentuje - podobne ako pri ďalších sporných justičných reformách - potrebou očisty súdnictva od pozostatkov z čias komunizmu. Na základe schváleného zákona budú hroziť disciplinárne konania a pokuty sudcom, ktorí spochybňujú zákonnosť reforiem justície alebo vymenovanie iného sudcu. Tieto postihy môžu viesť až k vylúčeniu previnilcov zo sudcovského stavu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články