°C

Pondelok, 24. február 2020. Meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika.

Grécky parlament si zvolil novú hlavu štátu: Stala sa ňou žena, navrhol ju sám premiér

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis
Zdroj: SITA/AP/Jason DeCrow
22.01.2020 11:05

ATÉNY - Grécky parlament v stredajšom hlasovaní rozhodol, že sudkyňa Ekaterina Sakellaropuluová sa stane prvou prezidentkou v histórii krajiny. V 300-člennom parlamente ju podporilo 261 zákonodarcov, informovala agentúra AFP.


Sudkyňa Sakellaropuluová sa špecializuje na ústavné a environmentálne právo. Od roku 2018 je predsedníčkou gréckeho najvyššieho správneho súdu. Sakellaropuluovú do funkcie prezidentky navrhol 15. januára grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Ona sama to označila za "poctu pre justíciu i pre súčasné grécke ženy". Jej kandidatúru podporili viaceré parlamentné strany vrátane najväčších opozičných zoskupení.

Súčasný grécky prezident Prokopis Pavlopulos bol do funkcie zvolený vo februári 2015. Jeho päťročné funkčné obdobie sa končí v marci tohto roka. Nová prezidentka zloží slávnostnú prísahu 13. marca. Gréckeho prezidenta, ktorého funkcia je prevažne reprezentatívna, volí parlament.

Úspešný kandidát musí v prvom kole získať podporu najmenej 200 z celkového počtu 300 zákonodarcov. Premiér Mitsotakis pri predkladaní jej kandidatúry zdôraznil, že Sakellaropuluová nie je členkou žiadnej politickej strany.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články