Novozélandská sopka smrti, ktorá zabíjala turistov: Polícia vyzdvihla z ostrova šesť tiel | Topky.sk

°C

Sobota, 18. január 2020. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Novozélandská sopka smrti, ktorá zabíjala turistov: Polícia vyzdvihla z ostrova šesť tiel

Zdroj: SITA/AP Photo/Mark Baker
13.12.2019 07:35

WELLINGTON - Novozélandské ozbrojené sily v piatok vyzdvihli telá šiestich obetí vulkanickej erupcie z malého ostrova White Island. Operácia sa uskutočnila aj napriek riziku ďalšieho výbuchu. Predpokladá sa, že na ostrove po pondelkovej erupcii zostalo osem tiel, po dvoch úrady preto ešte pátrajú.


Polícia vyslala potápačov, aby prehľadali vody okolo ostrova. Podľa policajného komisára Mikea Busha úrady vedia, že "minimálne jedno telo je vo vode a záchranári sa ho teraz snažia vytiahnuť".

Novozélandská sopka smrti, ktorá
Zdroj: SITA/New Zealand Defence Force via AP

Misia bola podľa Busha pre všetkých zúčastnených nebezpečná. "Prostredie, s ktorým sa tím stretol, bolo nepredvídateľné, náročné a všetci v kolektíve ukázali absolútnu kuráž, aby zabezpečili, že sa týchto šesť osôb vrátil k ich milovaným," vyjadril sa. Špecialisti z ozbrojených síl išli na ostrov vybavení ochranným odevom a dýchacími prístrojmi. Geológ počas operácie analyzoval údaje, aby zhodnotil, či je potrebné ju prerušiť.

Premiérka Jacinda Ardern sa po vyzdvihnutí tiel vyjadrila, že otázky o tom, prečo ľudia mohli navštíviť aktívnu sopku, "musia byť a budú zodpovedané". "Tiež však musíme rešpektovať fázu, v ktorej sme, keď rodiny dostávajú svojich milovaných naspäť," dodala.

Novozélandská sopka smrti, ktorá
Zdroj: SITA/New Zealand Defence Force via AP

Sopka na White Islande vybuchla v pondelok, pričom na ostrove bolo v tom čase 47 ľudí. Erupcia pripravila o život aj osem ďalších už potvrdených obetí a mnohým osobám spôsobila zranenia. Približne 20 ľudí je stále hospitalizovaných s vážnymi popáleninami.

Austrálčania tvorili najväčšiu skupinu, ktorí sa v čase výbuchu nachádzali na White Islande - bolo ich až 24. Deviati ďalší pochádzali zo Spojených štátov, piati z Nového Zélandu, štyria z Nemecka, dvaja z Číny, dvaja z Veľkej Británie a jeden z Malajzie. White Island leží približne 50 kilometrov od pobrežia novozélandského Severného ostrova a je obľúbeným cieľom turistov.

Novozélandská sopka smrti, ktorá
Zdroj: SITA/AP Photo/Mark Baker


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články