°C

Piatok, 25. september 2020. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Nový ruský návrh zákona vyvolal kritiku a obavy: Ľudskoprávni aktivisti varujú

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
19.11.2019 17:25

MOSKVA - Aktivisti za ľudské práva v utorok varovali pred ešte väčším obmedzením slobody médií a internetu v Rusku, kde bude v utorok parlament v druhom čítaní hlasovať o návrhu, ktorý umožní, aby blogeri či nezávislí novinári boli označení za "zahraničných agentov". Informovala o tom v utorok agentúra AFP.


Podľa predloženého návrhu sa povinnosť registrovať sa ako zahraničný agent bude vzťahovať nielen na médiá a mimovládne organizácie financované zo zahraničia, ale aj na jednotlivcov - blogerov či novinárov na voľnej nohe, stringerov.

Zákon platný v Rusku ukladá takýmto médiám a mimovládnym organizáciám povinnosť zaregistrovať sa na ministerstve spravodlivosti ako zahraničný agent, predložiť spravodajský materiál, ktorý zverejňujú, a predkladať podrobné správy a doklady o svojej činnosti. V opačnom prípade im hrozia pokuty.

Podľa AFP sa mnohí kritici navrhovaných zmien v zákone domnievajú, že nová úprava sa dotkne blogerov i radových občanov, ktorí sú aktívni na sociálnych sieťach. Niektorí poslanci i hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však už medzičasom túto interpretáciu odmietli.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v spoločnom vyhlásení s ďalšími podobnými inštitúciami - vrátane organizácie Reportéri bez hraníc - označila navrhované zmeny v zákone za "ďalší krok k obmedzeniu slobodných a nezávislých médií" a "za silný nástroj na umlčanie opozičných hlasov" v Rusku.

Právny predpis, ktoré umožňujú označiť médiá alebo mediálne domy za zahraničných agentov, prijalo Rusko v roku 2017 po tom, ako bola televízia RT financovaná Kremľom vyhlásená v USA za zahraničného agenta. K médiám, na ktoré sa tento zákon v Rusku vzťahuje, patria Spojenými štátmi financovaná rozhlasová stanica Rádio Sloboda/Rádio Slobodná Európa a Hlas Ameriky.

Zákon o zahraničných agentoch bol v Rusku prijatý v roku 2012, pričom pôvodne sa vzťahoval len na mimovládne organizácie financované zo zahraničia. Ide najmä o tímy ľudí zaoberajúcich sa dodržiavaním ľudských práv v Rusku.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články