°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

V Bielorusku sa začali parlamentné voľby: Vyberajú si poslancov dolnej komory parlamentu

Alexander Lukašenko
Alexander Lukašenko
Zdroj: SITA/AP Photo/Sergei Grits, FILE
17.11.2019 08:30

MINSK - V Bielorusku sa v nedeľu ráno o 06.00 h SEČ začali parlamentné voľby. Volia sa poslanci dolnej komory parlamentu.


Na území Bieloruska majú voliči k dispozícii 5785 volebných miestností. Zatvoria sa o 18.00 h SEČ, približuje agentúra DPA. V zahraničí ich otvorili dovedna 46. Bieloruská ústredná volebná komisia informovala, že právo voliť v týchto voľbách má zhruba 6,88 milióna voličov. Do zoznamov voličov je zaradených aj 3682 Bielorusov žijúcich v zahraničí.

O 110 poslaneckých mandátov dolnej komory bieloruského parlamentu má záujem viac ako 515 kandidátov. Rozhlasová stanica Slobodná Európa-Rádio Sloboda (RFE/RL) vo svojej reportáži uviedla, že volebná komisia odmietla zaregistrovať vyše 150 potenciálnych kandidátov, medzi ktorými je i veľa zástupcov opozičných strán a hnutí. Odmietnuté boli aj dve poslankyne dosluhujúceho parlamentu — Anna Kanapacká a Aľona Anisimová.

Kanapacká bola vo voľbách v roku 2016 zvolená za poslankyňu ako kandidátka opozičnej Zjednotenej občianskej strany a Anisimová ako nezávislá s väzbami na opozíciu. Obe tieto političky sa stali prvými zástupcami opozície zvolenými do parlamentu od roku 1996. Anisimová pre RFE/RL uviedla, že ich kandidatúry boli tentoraz odmietnuté pre údajné technické nezrovnalosti, čo však obe političky odmietajú a tvrdia, že všetky podpisy na podpisových hárkoch na svoju podporu, ktoré predložili volebnej komisii, sú pravé a platné.

Napriek vylúčeniu týchto dvoch poslankýň je počet zástupcov opozície medzi kandidátmi v porovnaní s rokom 2016 vysoký, konštatovala Alesia Rudniková, bieloruská novinárka a analytička žijúca vo Švédsku. Rudniková vyslovila predpoklad, že tohtoročné parlamentné voľby na rozdiel od minulých budú pre autokratického bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka problematickejšie. Vzťahy Minska s Moskvou sú totiž od anexie Krymského polostrova Ruskom v roku 2014 pomerne komplikované, keďže Rusko tlačí Bielorusko do zintenzívnenia integrácie.

Lukašenko sa pritom podľa RFE/RL súčasne snaží zapáčiť aj Európskej únii a Spojeným štátom, ale i Číne. Okrem toho kalkuluje aj v súvislosti s budúcoročnými prezidentskými voľbami. Podľa Rudnikovej môže opozícia počítať so ziskom parlamentných mandátov, ale samotné voľby "ani zďaleka nebudú slobodné a spravodlivé".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články