°C

Piatok, 25. september 2020. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Parlamentné voľby v Bielorusku: Pozorovatelia upozorňujú na porušovanie volebného zákona

Bieloruskí voliči dostávajú hlasovacie lístky počas hlasovania v parlamentných voľbách vo volebnej miestnosti v Minsku
Bieloruskí voliči dostávajú hlasovacie lístky počas hlasovania v parlamentných voľbách vo volebnej miestnosti v Minsku
Zdroj: TASR/AP Photo/Sergei Grits
17.11.2019 19:05

MINSK - Prívrženci bieloruskej opozície a volební pozorovatelia v nedeľu informovali, že počas prebiehajúcich parlamentných volieb v Bielorusku došlo už k mnohým prípadom porušenia zákona o voľbách.


Podľa bieloruského spravodajského servera tut.by do 16.00 h miestneho času svoje právo voliť využilo 63,65 percenta zaregistrovaných voličov, takže parlamentné voľby sú podľa ústrednej volebnej komisie platné. Agentúra AFP spresnila, že opozíciou organizovaný tím volebných pozorovateľov v prvej polovici dňa zaregistroval 594 prípadov porušenia zákona o voľbách.

Väčšina z nich sa týkala nesúladu medzi štatistikou počtu voličov uvádzanou volebnými komisiami a údajmi zozbieranými na mieste pozorovateľmi. Ľudskoprávni aktivisti tiež hlásili, že v niektorých volebných miestnostiach pozorovateľom neumožnili dohľad nad hlasovaním, zakazovali im fotografovať alebo podávať oficiálne námietky. Hovorkyňa EÚ Maja Kocijančičová uviedla, že EÚ pozorne sleduje nedeľňajšie voľby v Bielorusku.

"Naše štandardy týkajúce sa volieb sú veľmi vysoké," pripomenula vo svojom vyhlásení pred novinármi v Bruseli. "Pokiaľ ide o Bielorusko, očakávame spravodlivé transparentné voľby v súlade s medzinárodnými normami," dodala. AFP však konštatovala, že zahraniční pozorovatelia monitorujúci voľby v Bielorusku nie sú v tejto veci optimistickí.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) už vo svojej správe o stave pred samotnými voľbami v Bielorusku uviedla, že ľudia neočakávali, že voľby budú "skutočne konkurenčné" a hlasovaciemu procesu "dôverovali len málo". OBSE, ktorá na voľby do Bieloruska vyslala 400 pozorovateľov, od roku 1995 neuznala žiadne voľby v Bielorusku ako slobodné a spravodlivé.

Opozičné strany sa pred voľbami sťažovali, že mali veľké problémy s registráciou svojich kandidátov i pozorovateľov. Volebná komisia napokon pred parlamentnými voľbami zaregistrovala len 37 z 54 navrhovaných kandidátov opozície. Podľa lídra opozičnej Zjednotenej občianskej strany Mikalaja Kazlova je výsledok volieb v Bielorusku aj tak ľahko predvídateľný. "Na 99 percent vieme, kto v ktorom obvode vyhrá," dodal. Hlasovanie v parlamentných voľbách v Bielorusku označil za "imitáciu volieb".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články