Erdogan má toho dosť: Opäť pohrozil kurdským bojovníkom aj EÚ, poriadne ostré slová | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Erdogan má toho dosť: Opäť pohrozil kurdským bojovníkom aj EÚ, poriadne ostré slová

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/AP Photo/Burhan Ozbilici
26.10.2019 16:20

ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu vyhlásil, že Turecko "vyčistí" oblasť pri sýrsko-tureckej hranici od "teroristov", ak sa z nej bojovníci kurdských milícií nestiahnu do tej doby, ako to bolo dohodnuté s Ruskom. Informovala o tom agentúra AFP.


"Ak sa teroristi po uplynutí 150 hodín nestiahnu, sami prevezmeme kontrolu a oblasť od nich vyčistíme," povedal Erdogan počas televízneho prejavu v Istanbule. Mal na mysli kurdské milície známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). Ankara tvrdí, že YPG sú "teroristickou" odnožou zakázanej Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Rusko a Turecko dosiahli v utorok dohodu o spoločnej kontrole nad severovýchodnou Sýriou po zastavení tureckej ofenzívy proti Kurdom, ktorú Ankara spustila 9. októbra. 

Dohoda umožňuje Turecku zachovať si kontrolu nad oblasťou, ktorú obsadilo pri ofenzíve, pričom ruskí a sýrski vojaci budú kontrolovať zvyšok turecko-sýrskej hranice. Dohoda dáva Kurdom 150 hodín, so začiatkom od stredajšieho poludnia, na stiahnutie svojich ozbrojených síl 30 kilometrov od spomínanej hranice. Lehota končí budúci týždeň v utorok o 16.00 SEČ.

Erdogan aj napriek svojej hrozbe uviedol, že Turecko "do značnej miery" dosiahlo svoj cieľ z hľadiska vytvorenia "bezpečnej zóny" na ochranu pred útokmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) a YPG.

Zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo plán Ankary vytvoriť pozdĺž sýrsko-tureckej hranice "bezpečnú zónu" pre návrat približne 3,6 milióna sýrskych utečencov. Opäť pohrozil, že ak európske krajiny tento plán nepodporia, sýrskym utečencom "otvorí brány" svojej krajiny do Európy.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články