Ulice v Bolívii sa opäť naplnili: Vypukli nové protesty, môže za nich Morales | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Ulice v Bolívii sa opäť naplnili: Vypukli nové protesty, môže za nich Morales

Ulice Bolívie sa naplnili demonštrantmi.
Ulice Bolívie sa naplnili demonštrantmi.
Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Karita
26.10.2019 06:15

LA PAZ - V Bolívii vypukla v piatok nová vlna protestov. Demonštrácie vyvolalo vyhlásenie bolívijských volebných orgánov, ktoré deň predtým deklarovali tamojšieho prezidenta Eva Moralesa za víťaza minulotýždňových prezidentských volieb, a to aj napriek obvineniam opozície z podvodu, píše agentúra DPA.


Demonštranti zablokovali cesty v metropole La Paz i v meste Cochabamba. V krajine zároveň pokračoval štrajk, ktorý ešte v stredu vyhlásila opozícia označujúca voľby za zmanipulované. Ako informovala agentúra AFP, bolívijský Najvyšší volebný tribunál v piatok ukončil sčítavanie volebných hlasov a potvrdil znovuzvolenie súčasného prezidenta Eva Moralesa.

Ulice Bolívie sa naplnili
Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Karita

Ten podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil so ziskom 47,07 percenta hlasov, zatiaľ čo hlavný opozičný kandidát, exprezident Carlos Mesa, získal 36,51 percenta odovzdaných hlasov. Morales tak bol zvolený už v prvom kole volieb, keďže tesne splnil podmienku náskoku oproti najbližšiemu súperovi o najmenej desať percentuálnych bodov. Pôjde pritom už o jeho štvrté obdobie vo funkcii hlavy štátu.

Ulice Bolívie sa naplnili
Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Karita

Mesa však výsledky volieb odmietol, pričom ich označil za podvod a svojich prívržencov vyzval, aby pokračovali v protestoch, až dokým úrady nerozhodnú, že sa bude konať aj druhé kolo volieb. O druhé kolo žiadajú tiež Organizácia amerických štátov (OAŠ), Európska únia aj bolívijská katolícka cirkev. OAŠ a bolívijská vláda pritom OSN potvrdili, že vykonajú revíziu volebných výsledkov. Povedal to v piatok médiám generálny tajomník OSN António Guterres po stretnutí s bolívijským ministrom zahraničných vecí. Guterres dodal, že OSN takúto revíziu podporuje.

Ulice Bolívie sa naplnili
Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Karita


Galéria

Ulice Bolívie sa naplnili Ulice Bolívie sa naplnili Ulice Bolívie sa naplnili Ulice Bolívie sa naplnili

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články