Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Protesty proti zvýšeniu cien paliva v Ekvádore vrcholia: Demonštranti zajali ôsmich policajtov

Demonštranti v Ekvádore sa búria, protivládne protesty vrcholia.
Demonštranti v Ekvádore sa búria, protivládne protesty vrcholia.
Zdroj: TASR/Fernando Vergara
10.10.2019 22:10

QUITO - Skupiny pôvodných obyvateľov Ekvádora v rámci masových protestov proti stúpajúcim cenám pohonných hmôt zajali vo štvrtok v metropole Quito ôsmich príslušníkov polície. Lídri protestov tiež vyzvali na ich "radikalizáciu", informovala agentúra AFP.


Uniformovaných policajtov vrátane jednej ženy držia protestujúci v kultúrnom dome v Quite, kde majú skupiny pôvodných obyvateľov z celého Ekvádora svoj hlavný stan. Pôvodní obyvatelia podporovaní študentmi a odborovými zväzmi vyzvali Ekvádorčanov na generálny štrajk.

Demonštranti tvrdia, že ich najdôležitejšou požiadavkou zostáva opätovné zavedenie dotácií na pohonné hmoty, ak im však vláda nevyhovie, tak by v konečnom dôsledku mohli žiadať aj o odstúpenie prezidenta Lenína Morena. Moreno vyhlásil minulý štvrtok 60-dňový výnimočný stav. K takémuto opatreniu pristúpil po tom, ako vodiči autobusov a taxíkov zablokovali ulice Quita, kde medzitým dochádzalo k násilným zrážkam polície s demonštrantami.

Zrušením dotácií na pohonné hmoty po 40 rokoch sa ich ceny viac ako zdvojnásobia. Ekvádorská vláda však tvrdí, že vďaka tomu a daňovej reforme by mohla ušetriť miliardy dolárov. Zrušenie dotácií je zároveň súčasťou balíka úsporných opatrení, na ktorých implementácii sa Ekvádor dohodol s Medzinárodným menovým fondom (MMF).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články