°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Protivládne protesty v Ekvádore sú plnom prúde: V rukách polície skončilo vyše 670 ľudí

Demonštranti v Ekvádore sa búria, protivládne protesty vrcholia.
Demonštranti v Ekvádore sa búria, protivládne protesty vrcholia.
Zdroj: TASR/Fernando Vergara
10.10.2019 06:25

QUITO - Tisíce Ekvádorčanov protestovali aj v stredu v metropole Quito proti vláde, pričom došlo aj k potýčkam s políciou. Masové nepokoje, ktoré vyvolalo zrušenie dotácií na pohonné hmoty, sužujú Ekvádor už týždeň, pričom dosiaľ pri nich zadržali vyše 670 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia, píše agentúra DPA.


Pôvodní obyvatelia Ekvádora v stredu na protest pochodovali do centra hlavného mesta Quito. Niesli zástavy aj palice a skandovali heslá ako "Zjednotený ľud nemožno nikdy poraziť." Kolumbijská televízia Caracol odhadla, že na pochode sa ich zúčastnilo približne 18.000. Na inom proteste v Quite, ktorý zorganizovali robotníci, došlo aj k potýčkam s políciou. Tá sa demonštrantov pokúšala rozohnať slzotvorným plynom.

Demonštranti v Ekvádore sa
Zdroj: TASR/Fernando Vergara

Demonštrácie okrem Quita prebiehali v stredu aj v prístavnom meste Santiago de Guayaquil, píše DPA. Pôvodní obyvatelia s podporou študentov a odporových hnutí vyzvali Ekvádorčanov na generálny štrajk. Demonštranti tvrdia, že ich najdôležitejšou požiadavkou ostáva opätovné zavedenie dotácií na pohonné hmoty, ak im však vláda nevyhovie, tak by v konečnom dôsledku mohli žiadať aj o odstúpenie prezidenta Lenína Morena.

Demonštranti v Ekvádore sa
Zdroj: TASR/Fernando Vergara

Ekvádorský prezident Moreno vyhlásil minulý štvrtok 60-dňový výnimočný stav. K takémuto opatreniu pristúpil po tom, ako vodiči autobusov a taxíkov zatarasili ulice Quita, kde medzitým dochádzalo k násilným zrážkam polície s demonštrantami. V meste Santiago de Guayaquil zatiaľ zase demonštranti rabovali obchody.

Demonštranti v Ekvádore sa
Zdroj: TASR/Fernando Vergara

Zrušením 40-ročných dotácií na pohonné hmoty sa ich ceny viac ako zdvojnásobia. Ekvádorská vláda však tvrdí, že vďaka zrušeniu týchto dotácií a daňovej reforme by mohla ušetriť miliardy dolárov. Zrušenie dotácii je zároveň súčasťou balíka úsporných opatrení, na ktorých implementácii sa Ekvádor dohodol s Medzinárodným menovým fondom (MMF).

      


Galéria

Demonštranti v Ekvádore sa Demonštranti v Ekvádore sa Demonštranti v Ekvádore sa Demonštranti v Ekvádore sa

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články