Zelenskyj obvinil Porošenka: Snaží sa prekaziť mierový proces | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Zelenskyj obvinil Porošenka: Snaží sa prekaziť mierový proces

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky
10.10.2019 13:05

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil svojho predchodcu z podpory protestov s cieľom prekaziť mierový proces na východe krajiny.


Zelenskyj novinárom vo štvrtok povedal, že Petro Porošenko "tlačí" na ľudí, aby protestovali proti stiahnutiu ťažkých zbraní z Donbasu. Prezident zároveň vyjadril nádej, že Ukrajinci ho podporia v jeho úsilí ukončiť dlhoročný konflikt. Porošenka obvinil, že má záujem na pokračovaní vojny.

Porošenko neuspel v snahe o znovuzvolenie a v kresle hlavy štátu ho po aprílových prezidentských voľbách vystriedal bývalý komik Zelenskyj. Hlasy si získal práve prísľubom, že ukončí krvavý konflikt na východe Ukrajiny.

Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa minulý týždeň dohodli na konaní regionálnych volieb v Donecku a Luhansku a odsune zbraní z týchto oblastí. Porošenko tieto kroky kritizoval ako prílišné ústupky Rusku a obvinil súčasnú vládu, že zradila záujmy štátu. Päťročný konflikt medzi ukrajinskými separatistami a vládnymi silami si od roku 2014 vyžiadal už viac než 13-tisíc obetí.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články