°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Rúhání predstavuje novinku, v Iráne odhalili veľké ropné pole

Hasan Rúhání
Hasan Rúhání
Zdroj: TASR/Iranian Presidency Office via AP
10.11.2019 10:05

TEHERÁN - V Iráne objavili nové ropné pole s odhadovanými zásobami 50 miliárd barelov ropy, oznámil v nedeľu iránsky prezident Hasan Rúháni. Nález v južnej časti krajiny by mohol zvýšiť preukázané ropné zásoby islamskej republiky o tretinu v čase, keď má v dôsledku sankcií USA ťažkosti predávať energetické suroviny do zahraničia, informovala agentúra AP.


Oznámenie prichádza v období, keď je Irán vystavený zdrvujúcim americkým sankciám po tom, ako Spojené štáty vlani odstúpili od tzv. jadrovej dohody dosiahnutej svetovými veľmocami s Teheránom v roku 2015. Rúháni vystúpil z oznámením počas prejavu v meste Jazd v strednom Iráne. Podľa jeho slov sa novoobjavené pole nachádza v provincii Chúzestán na juhozápade krajiny, dôležitom centre ropného priemyslu tejto krajiny.

Zmienených 50 miliárd barelov by sa pridalo k doterajším preukázaným ropným zásobám Iránu v objeme okolo 150 miliárd barelov (1 barel = 159 litrov). Preukázané zásoby ropy sú tie, ktoré je komerčne možné vyťažiť, približuje AP. Nové ropné pole by sa mohlo stať druhým najväčším v Iráne po poli, ktoré obsahuje 65 miliárd barelov ropy v Ahváze v provincii Chúzestán.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články