Koalícia v Jemene zaútočila na ciele povstalcov pri Hudajde | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Koalícia v Jemene zaútočila na ciele povstalcov pri Hudajde

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
20.09.2019 09:05

RIJÁD - Vojenská koalícia pod vedením Saudskej Arábie, ktorá bojuje v Jemene proti šiitským povstalcom, uskutočnila vo štvrtok operáciu proti ich zariadeniam severne od mesta Hudajda na pobreží Červeného mora. Uviedla to v piatok agentúra AFP, ktorá čerpala z vyhlásenia zverejneného saudskoarabskou oficiálnou tlačovou službou.


Podľa dostupných informácií išlo o prvý takýto zásah od útokov na saudskoarabské ropné závody z minulej soboty, ku ktorým sa prihlásili práve jemenskí povstalci, zvaní húsíovia. Saudská Arábia a Spojené štáty však označujú za skutočného pôvodcu útoku Irán. Koalícia uviedla, že vo štvrtok zničila štyri objekty severne od Hudajdy, vyžívané povstalcami na montáž diaľkovo ovládaných člnov a námorných mín.

Tieto zariadenia podľa nej ohrozovali bezpečnosť moreplavby na významnej trase v južnom Červenom mori, prechádzajúcej cez prieliv Báb al-Mandib. Niekoľko hodín pred oznámením tejto operácie koalícia hlásila zneškodnenie "diaľkovo ovládaného a výbušninou naloženého člna", ktorý chceli jemenskí povstalci použiť pri "teroristickom útoku v južnom Červenom mori". Nešpecifikovala však, čo malo byť terčom tohto útoku. Samotní húsíovia na tieto správy zatiaľ nijako nereagovali.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články