Koalícia na ochranu moreplavby pod vedením USA: Pridáva sa Saudská Arábia, mala by sa aj Británia | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Koalícia na ochranu moreplavby pod vedením USA: Pridáva sa Saudská Arábia, mala by sa aj Británia

Zadržaný ropný tanker
Zadržaný ropný tanker
Zdroj: SITA/Hasan Shirvani/Mizan News Agency via AP, File
18.09.2019 11:05

WASHINGTON - Saudská Arábia v stredu oznámila, že sa pripojila k medzinárodnej koalícii, ktorá má zaisťovať slobodu námornej plavby v strategicky významných vodách pri brehoch Iránu a Jemenu. Koalíciu sa snažia vytvoriť Spojené štáty, informovala agentúra AP.


Oznámenie o pripojení sa Rijádu ku koalícii na ochranu moreplavby zverejnila saudskoarabská štátna tlačová agentúra SPA. Stalo sa tak ešte pred stredajšou návštevou šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea v Saudskej Arábii a jeho plánovaným stretnutím s tamojším korunným princom Muhammadom bin Salmánom. Svoju účasť na koalícii už prisľúbili Británia, Austrália a Bahrajn.

Rozhodnutie o vstupe do námornej koalície bolo zverejnené po sobotňajšom útoku dronov na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii, ku ktorým sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci podporovaní Iránom. Americký prezident Donald Trump vyjadril presvedčenie, že za útokmi stojí Teherán. Spojené štáty začali formovať koalíciu na ochranu moreplavby v širšom regióne Perzského zálivu už v júli po tom, ako v oblasti došlo v priebehu mája a júna k sérii útokov na ropné tankery. Tieto útoky Washington pripísal Teheránu, ktorý to však odmietol. Irán okrem toho zadržal aj dva ropné tankery z Británie a Spojených arabských emirátov.

Incidenty s tankermi vyostrili už aj tak napäté vzťahy medzi Spojenými štátmi a Iránom. Americký plán počíta s hliadkovaní a eskortami komerčných lodí v oblasti Hormuzského prielivu, cez ktorý sa preváža jedna pätina svetovej produkcie ropy. Irán sa dlhodobo vyhráža jeho uzavretím. Koaličné plavidlá by mali hliadkovať aj v oblasti prielivu Báb al-Mandab medzi Červeným morom a Adenským zálivom medzi pobrežím Jemenu a Afrického rohu. Spojené štáty už vyslali do oblasti svoje raketové torpédoborce, drony a lietadlá, ktoré monitorujú lodnú dopravu a prípadné pokusy o jej narušenie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články