Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Správa, ktorá bije na poplach: Každých 40 sekúnd spácha niekto samovraždu, WHO vyzýva na opatrenia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.09.2019 19:15

ŽENEVA - Takmer 800.000 ľudí ročne spácha samovraždu — to je viac ako polovica ľudí, ktorých pripravia o život vojny, rakovina prsníka alebo ich zavraždia. V pondelok to oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zároveň vyzvala na kroky, ktoré zabránia týmto tragédiám.


V novej správe WHO uviedla, že miera samovrážd vo svete v rokoch 2010-2016 o čosi klesla, ale počet týchto úmrtí zostáva stabilný z dôvodu narastajúceho počtu celosvetového obyvateľstva. "Napriek určitému zlepšeniu ešte stále zomrie pri samovražde jeden človek každých 40 sekúnd," uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ WHO, Etiópčan Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podľa agentúry AFP zdôraznil, že "každá smrť je tragédiou pre rodinu, priateľov a kolegov".

Globálna miera samovrážd v roku 2016 — v posledný rok, z ktorého sú údaje dostupné — bol 10,5 na 100.000 ľudí. Avšak miera samovrážd sa v jednotlivých krajinách výrazne odlišuje, pričom v niektorých štátoch sa ich stane päť na 100.000 obyvateľov, ale napríklad v Guyane, ktorá je na vrchole tohto rebríčka, zaznamenali 30 samovrážd na 100.000 obyvateľov.


Telo nie je hlúpe, vie sa uzdravovať samé. Príďte na prednášku lekára Jana Hnízdila


Celkovo percento samovrážd vo svete v rokoch 2010 - 2016 kleslo takmer o desať percent, pričom v západnom Tichomorí nastal pokles až o takmer 20 percent, ale v juhovýchodnej Ázii iba o 4,2 percenta. Severná, Stredná a Južná Amerika sa medzičasom stali jediným regiónom, kde bol zaznamenaný nárast samovrážd, a to o šesť percent za šesťročné obdobie.

"Vieme, že v regióne Amerík je dostupnosť strelných zbraní dôležitým faktorom prispievajúcim k samovraždám," odpovedala v Ženeve na novinársku otázku Alexandra Fleischmannová z oddelenia WHO pre duševné zdravie. Celkový pokles sa vysvetľuje skutočnosťou, že značný počet krajín — celkovo 38 — spustil v praxi stratégie na predchádzanie samovraždám, vysvetlila WHO. Zdôraznila však, že tieto opatrenia musí nasledovať mnoho ďalších krajín.

"Samovraždám sa dá predchádzať," uviedol šéf WHO. Vyzval "všetky krajiny, aby do národných zdravotníckych a vzdelávacích programov zahrnuli udržateľným spôsobom overené stratégie zabraňujúce samovraždám". Najbežnejšími metódami samovrážd sú obesenie, použitie zbrane a — prevažne vo vidieckych oblastiach — požitie jedovatých pesticídov.

Najčaštejšie sa uchylujú k samovraždám v týchto krajinách

Najčastejšie sú samovraždy páchané v krajinách s obyvateľstvom s nízkymi a strednými príjmami, kde žije väčšina celosvetovej populácie. Avšak percento je vyššie aj v niektorých bohatších krajinách, dodala WHO. Druhý najvyšší výskyt samovrážd má po Guyane Rusko, na ktoré pripadá 26,5 samovraždy na 100.000 ľudí.

Vysoko v rebríčku sú tiež Litva, Lesotho, Uganda, Srí Lanka, Južná Kórea, India a Japonsko, ako aj USA, kde zaznamenali 13,7 samovraždy na 100.000 ľudí. Takmer v každej krajine páchajú samovraždu viac muži než ženy. Naopak je tom len v piatich krajinách — Bangladéši, Číne, Lesothe, Maroku a Mjanmarsku.

Obzvlášť náchylní na samovraždu sú mladí ľudia: vyše polovica zo všetkých ľudí, ktorí spáchali samovraždu, bola vo veku do 45 rokov. Medzi mladými ľuďmi vo veku 15-29 rokov je samovražda po autonehode druhou najčastejšou príčinou vedúcou k smrti.

Nová kampaň WHO

WHO oznámila, že spustila mesiac trvajúcu kampaň, ktorá sa začína 10. septembra Svetovým dňom prevencie samovrážd. Vydala aj inštruktážnu brožúru pre filmových tvorcov. V nej varuje pred nebezpečenstvami detailného zobrazovania samovrážd, ktoré spúšťa kopírovanie samovrážd medzi ľuďmi zápasiacimi s duševnými problémami, ako je už dokázané.

Služba Netflix v júli oznámila, že z prvej série úspešného amerického televízneho seriálu 13 Reasons Why odstránila názornú scénu samovraždy. Odborníci na duševné zdravie sa totiž obávali, že samovraždu oslavuje. Okrem toho na Srí Lanke napríklad obmedzenie a zákazy pesticídov viedli v rokoch 1995 - 2015 k 70-percentnému poklesu samovrážd, takže zachránených bolo 93.000 ľudských životov, uviedla WHO v správe.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články