Počet obetí hurikánu Dorian sa zvýšil: OSN posiela na Bahamy humanitárnu pomoc | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Počet obetí hurikánu Dorian sa zvýšil: OSN posiela na Bahamy humanitárnu pomoc

Hurikán Dorian sa prehnal cez Bahamy
Hurikán Dorian sa prehnal cez Bahamy
Zdroj: SITA/Al Diaz/Miami Herald via AP
06.09.2019 06:35

MIAMI - Na 30 mŕtvych sa zvýšil počet obetí hurikánu Dorian a očakáva sa, že toto číslo ešte výrazne narastie. Oznámil to vo štvrtok večer miestneho času v telefonickom rozhovore pre agentúru AP bahamský minister zdravotníctva Duane Sands.


Obete pochádzajú z ostrovov Abaco a Grand Bahama a sú medzi nimi aj osoby, ktoré boli so zraneniami prevezené na ostrov New Providence, uviedol Sands. Hurikán Dorian je najsilnejšou búrkou, aká podľa záznamov zasiahla Bahamy. Najhoršie postihnutými sú práve ostrovy Abaco a Grand Bahama v severnej časti súostrovia, ktoré zasiahol v nedeľu ako hurikán piatej kategórie.

Svetový potravinový program OSN (WFP) posiela na Bahamy po ničivom hurikáne Dorian osem ton potravinovej pomoc. Oznámil to vo štvrtok hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, informuje agentúra DPA.

"Organizácia nakúpila osem ton potravín a zabezpečuje ich prevoz na Bahamy," uviedol Stéphane Dujarric. Túto potravinovú pomoc podľa jeho slov následne rozdelia desaťtisícom ľudí, ktorí ju naliehavo potrebujú. Dodal, že WFP "zo strediska OSN v Paname zabezpečuje leteckú prepravu generátorov i kancelárskych kontajnerov pre dve logistické strediská, ktoré sa majú zriadiť na hlavných bahamských ostrovoch". 

Hurikán Dorian
Zdroj: SITA/AP

Podľa Dujarrica OSN poskytne aj satelitné vybavenie, aby v postihnutých oblastiach zabezpečila záchranárom spojenie. OSN medzitým oznámila, že na Bahamách potrebuje po ničivom hurikáne približne 70.000 ľudí okamžitú pomoc, prevažne vo forme potravín, pitnej vody, liekov a ubytovania. Dujarric dodal, že vzhľadom na závažné dôsledky hurikánu svetová organizácia uvoľnila zo svojho fondu pre núdzové situácie 5,4 miliónov dolárov na pomoc 39.000 ľuďom.


Galéria

Hurikán Dorian sa prehnal Hurikán Dorian

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články