EÚ sa rozhodla pomôcť Bahamám po hurikáne Dorian: 500-tisíc eur a mapy v reálnom čase | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

EÚ sa rozhodla pomôcť Bahamám po hurikáne Dorian: 500-tisíc eur a mapy v reálnom čase

Hurikán Dorian sa prehnal cez Bahamy
Hurikán Dorian sa prehnal cez Bahamy
Zdroj: SITA/Al Diaz/Miami Herald via AP
06.09.2019 16:40

BRUSEL - Európska únia v rámci okamžitého núdzového financovania zmobilizovala vo forme začiatočnej pomoci sumu 500.000 eur s cieľom pomôcť ostrovnému štátu Bahamy, ktoré začiatkom tohto týždňa zasiahol hurikán Dorian.


Európska komisia (EK) v piatok v správe pre médiá uviedla, že vyčlenené financie budú riešiť najnaliehavejšie potreby, ako je zabezpečenie prístrešia pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, pitnej vody, základnej hygieny a potravín.

"Hurikán Dorian zanechal za sebou veľkú spúšť, s mnohými obeťami na životoch a domami v troskách. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli ľuďom v tejto oblasti," uviedol eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis a spresnil, že Únia je pripravená v prípade potreby poskytnúť aj ďalšiu pomoc.

Zároveň upozornil, že Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie (ERCC), ktoré je v neprestajnej prevádzke, je už v úzkom kontakte so zodpovednými orgánmi na Bahamách s cieľom monitorovať situáciu a nasmerovať ďalšiu pomoc EÚ.

Komisia okrem toho poverila svojho humanitárneho experta, aby vykonal rýchle posúdenie potrieb, a Brusel už pomáha aj prostredníctvom núdzovej satelitnej služby EÚ Copernicus, ktorá úradom a záchranárskym tímom dodáva mapy postihnutej oblasti v reálnom čase.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články