°C

Piatok, 18. september 2020. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

EÚ s tvrdým odkazom k Johnsonovi: Za brexit bez dohody ponesie vinu len Británia

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth
28.08.2019 06:10

BRUSEL - Európska únia v utorok britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi odkázala, že vinu za prípadný chaotický brexit bez dohody ponesie výhradne Spojené kráľovstvo. Informovala o tom agentúra AFP.


Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v telefonickom rozhovore s britským premiérom trval na tom, že EÚ v prípade brexitu bez dohody nebude niesť vinu. Juncker v rozhovore pripomenul, že aj keď je EÚ plne pripravená na možnosť brexitu bez dohody, urobí všetko pre to, aby sa takejto situácii vyhla.

"Možnosť brexitu bez dohody bude len rozhodnutím Spojeného kráľovstva, nie Európskej únie," píše sa vo vyhlásení EÚ. Junckerov úrad uviedol, že predseda EK je ochotný konštruktívne spolupracovať s Johnsonom a brať do úvahy akékoľvek konkrétne návrhy britského premiéra, pokiaľ budú zlučiteľné s dohodou o brexite.

Johnson je neústupčivý a chce, aby EÚ urobila významné zmeny v existujúcej dohode o odchode Británie z Únie, ktorý je naplánovaný na 31. októbra. Zmeny sa majú týkať tzv. írskej poistky, ktorej cieľom je zabrániť vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články