°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

Brazília uštedrila Macronovi tvrdý odkaz: VIDEO Pomoc? Nedokáže zabrániť ani požiaru v katedrále

Jairo Bolsonaro a Emmanuel Macron
Jairo Bolsonaro a Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP/Eraldo Peres/Francois Mori
27.08.2019 08:05

PARÍŽ - Brazília v pondelok odmietla pomoc skupiny krajín G7 v boji proti obrovským požiarom v amazonskom dažďovom pralese. Vplyvný poradca brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, Onyx Lorenzoni, odkázal francúzskemu lídrovi Emmanuelovi Macronovi, aby sa staral "o svoju krajinu a svoje kolónie".


"Ponuku si ceníme, ale možno sú tieto prostriedky potrebnejšie na opätovné zalesňovanie Európy," uviedol Lorenzoni na spravodajskom portáli G1. Lorenzoni narážal na záväzok venovať 20 miliónov dolárov na boj s požiarmi v Amazónii, ktorý si dali lídri skupiny G7 na víkendovom summite vo Francúzsku.

"Macron nedokáže zabrániť ani predvídateľnému požiaru v katedrále, ktorá je svetovým kultúrnym dedičstvom. Čo on chce naučiť našu krajinu?" pokračoval Lorenzoni a narážal na aprílový požiar, ktorý zničil katedrálu Notre-Dame v Paríži.

Amazonský dažďový prales postihol
Zdroj: SITA/AP/Eraldo Peres

Prezidentský úrad neskôr tieto vyjadrenia potvrdil aj tlačovej agentúra AFP. Brazílsky minister životného prostredia Ricardo Salles predtým novinárom povedal, že ich vláda privítala financie od skupiny G7 na boj proti požiarom, ktoré vyčíňajú na 950.000 hektároch a vynútili si vyslanie armády.

Amazonský dažďový prales postihol
Zdroj: SITA/AP/Eraldo Peres

Napätie medzi Francúzskom a Brazíliou

Avšak po stretnutí Bolsonara a jeho ministrov brazílska vláda zmenila postoj. "Brazília je demokratický, slobodný štát, ktorý nikdy neuznával kolonialistické a imperialistické praktiky, aké sú zrejme cieľom Francúza Macrona," dodal Lorenzoni.

Amazonský dažďový prales postihol
Zdroj: SITA/AP/Eraldo Peres

Napätie medzi Francúzskom a Brazíliou narástlo po tom, čo Macron na Twitteri napísal, že požiare spaľujúce povodie rieky Amazon sú už medzinárodnou krízou a mali by byť aj hlavnou prioritou na summite G7 vo francúzskom letovisku Biarritz. Bolsonaro zareagoval kritikou Macrona, ktorý má podľa neho "myslenie kolonialistu".


Galéria

Jairo Bolsonaro a Emmanuel Amazonský dažďový prales postihol Amazonský dažďový prales postihol Amazonský dažďový prales postihol Emmanuel Macron

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ABC News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články