°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Bolsonaro so žiadosťou na Macrona: Ak prestane s urážkami, je ochotný hovoriť o pomoci G7

Jair Bolsonaro
Jair Bolsonaro
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres
27.08.2019 17:35

BRAZÍLIA - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v utorok oznámil, že je ochotný pristúpiť na diskusiu o možnom prijatí pomoci skupiny krajín G7 určenej na boj proti obrovským požiarom v amazonskom dažďovom pralese, avšak len v prípade, že francúzsky prezident Emmanuel Macron "odvolá urážky", ktorými ho počastoval. Informovala o tom agentúra AFP.


"Pán Macron musí odvolať urážky, ktoré mi adresoval," povedal Bolsonaro novinárom v brazílskej metropole Brazília. "Na diskusiu či prijatie čohokoľvek od Francúzska, aj s najlepšími možnými úmyslami, musí odvolať svoje slová, a až potom sa môžeme rozprávať," dodal.

Brazílsky prezident sa takto vyjadril po ostrej slovnej prestrelke s Macronom a len niekoľko hodín po tom, ako jeho poradca Onyx Lorenzoni odmietol ponuku finančnú pomoci od G7. Krajiny G7 si na víkendovom summite dali záväzok venovať 20 miliónov dolárov na boj s požiarmi v Amazónii. Lorenzoni však Macronovi odkázal, aby sa staral "o svoju krajinu a svoje kolónie".

Napätie medzi Francúzskom a Brazíliou sa vystupňovalo po tom, čo Macron nedávno na Twitteri napísal, že požiare v povodí rieky Amazon sú už medzinárodnou krízou a mali by byť aj hlavnou prioritou na summite G7 vo francúzskom letovisku Biarritz. Bolsonaro zareagoval kritikou Macrona, ktorý má podľa neho "myslenie kolonialistu". 

Bolsonaro zároveň v utorok povedal, že Macron ho nazval klamárom. Francúzskeho prezidenta tiež obvinil zo spochybňovania suverenity Brazílie, ktorej sa mal podľa jeho slov dopustiť v súvislosti s otázkou riešenia zmienených požiarov, píše agentúra AP. Dodáva, že samotný Macron zase spochybnil Bolsonarovu dôveryhodnosť a záväzok na ochranu biodiverzity. 

Lídri G7 na summite v Biarritzi cez víkend prisľúbili deviatim krajinám postihnutým požiarmi v amazonskom pralese 20 miliónov dolárov. Macron vtedy zdôraznil, že ide o prejav priateľstva, nie "agresivity". 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články