Putin navštívil Fínsko: S Niinistöm diskutoval o zaistení stability vo svete | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Putin navštívil Fínsko: S Niinistöm diskutoval o zaistení stability vo svete

Vladimir Putin a Sauli Niinistö
Vladimir Putin a Sauli Niinistö
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool
21.08.2019 18:45

MOSKVA - Zaistenie strategickej stability vo svete bolo témou stredajšej diskusie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho fínskeho náprotivku Sauliho Niinistöa v Helsinkách. Po skončení rozhovorov to na tlačovej konferencii povedal Putin, informovala agentúra TASS.


"Diskutovali sme aj o otázke zaistenia bezpečnosti v oblasti Baltského mora," uviedol Putin. Niinistöa informoval i o otázke juhovýchodnej Ukrajiny. "Budeme mať príležitosť pokračovať v tejto diskusii počas pracovnej večere," doplnil.

Putin zároveň oznámil, že práve v stredu boli dokončené práce na položení plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) vo fínskej výhradnej hospodárskej zóne. Ruský líder sa poďakoval Fínsku za "pragmatický prístup" k tomuto projektu.

Šéf Kremľa reagoval aj na otázku o masových protestoch v Moskve: "Udalosti, ktoré ste spomenuli, protesty v Moskve, nie sú ničím jedinečným pre svet, najmä pre Európu. Dôsledne sledujeme udalosti tohto druhu v mnohých európskych metropolách. A udalosti, ktoré sa tam odohrávajú, sú omnoho rozsiahlejšie, majú tiež politické slogany a majú oveľa hroznejšie následky pre účastníkov takýchto prejavov."

Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool

Putin zároveň vyjadril sklamanie z nedávneho amerického testu rakety stredného doletu, ktorá bola predtým zakázaná Zmluvou o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Podľa neho to zhoršuje bezpečnostnú situáciu vo svete, ale najmä v Európe. Test sa uskutočnil len niekoľko týždňov po tom, ako Spojené štáty odstúpili od INF.

Putin hovoril aj o nehode vo vojenskom raketovom testovacom stredisku Ňonoksa, kde 8. augusta došlo k výbuchu. Podľa neho úroveň radiácie nebola prekročená. "Susedné krajiny nezistili prekročenú úroveň. Je jasné, že ide o objektívne údaje. Ak sa niečo stane, všetko sa zistí na mnoho kilometrov, na desiatky kilometrov," dodal ruský prezident.


Galéria

Vladimir Putin a Sauli Vladimir Putin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články