VIDEO Vynálezca po prvýkrát prekonal Lamanšský prieliv na flyboarde: Pristáť musel iba raz | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

VIDEO Vynálezca po prvýkrát prekonal Lamanšský prieliv na flyboarde: Pristáť musel iba raz

Francúz po prvý raz prekonal Lamanšský prieliv na flyboarde
Francúz po prvý raz prekonal Lamanšský prieliv na flyboarde
Zdroj: YouTube/ AFP news agency
04.08.2019 10:45

PARÍŽ- Francúzsky vynálezca Franky Zapata uskutočnil v nedeľu úspešný druhý pokus o prekonanie Lamanšského prielivu na tzv. flyboarde, čo je ním vyvinuté zariadenie v podobe dosky vznášajúcej sa nad vodnou plochou pomocou trysiek. Informovala o tom agentúra DPA.


Štyridsaťročný Zapata úspešne pristál neďaleko mesta Dover na anglickej strane prielivu len zhruba 20 minút po tom, ako so svojím vynálezom vyrazil z francúzskej prímorskej obce Sangatte. V polovici trasy, ktorá je dlhá 36 kilometrov, pristál na člne, aby doplnil palivo.

Prvý pokus Zapatovi 25. júla nevyšiel, keďže po absolvovaní približne 20 kilometrov s flyboardom narazil do člna, na ktorom mal dočerpať palivo. V snahe uskutočniť ďalší pokus preto urobil potrebné úpravy týkajúce sa tankovania. 

Zapatova spoločnosť vyrába flyboardy pre milovníkov vodných športov, v prípade pokusu o prekonanie Lamanšského však ide o upravenú verziu. Motor poháňa kerozín, ktorého zásobník má vynálezca v batohu na chrbte.

Prvý Zapatov pokus mal pripomenúť 110. výročie prvého preletu Lamanšského prielivu na lietajúcom dopravnom prostriedku ťažšom ako vzduch, ktorý 25. júla 1909 uskutočnil francúzsky aviatik Louis Blériot.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ AFP news agency

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články