Nemci posprejovali Karlov most: 100-tisícová pokuta pre každého a vyhostenie z krajiny | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Nemci posprejovali Karlov most: 100-tisícová pokuta pre každého a vyhostenie z krajiny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.07.2019 15:55

PRAHA - Obvodný súd pre Prahu 1 potrestal vo štvrtok podmienkou dvoch sprejerov z Nemecka, ktorí počmárali vzácnu historickú a kultúrnu pamiatku Karlov most. Súd rozhodoval v skrátenom konaní na neverejnom pojednávaní. Páchatelia musia navyše zaplatiť každý po 100.000 korún a boli okamžite na päť rokov vyhostení z Českej republiky. Musia tiež uhradiť spôsobenú škodu. Informácie priniesol portál Novinky.cz.


 Sprejeri vo veku 23 a 30 rokov, ktorí pôvodne pricestovali do Prahy na koncert, prišli z cely predbežného zadržania s eskortou, ale von odišli bez pút. S novinármi sa odmietli rozprávať. Sudkyňa Pavla Hájková uviedla, že obaja nemeckí turisti prejavili ľútosť a prijali trest. Podľa svojich slov si neboli vedomí, že poškodzujú takú významnú kultúrnu pamiatku. V čase spáchania trestného činu boli takisto pod vplyvnom alkoholu.

Česko musia opustiť do piatkovej polnoci (19. júla) a sľúbili, že tak urobia. Štátny zástupca (prokurátor) Jan Lelek vyhlásil, že tresty zodpovedajú jeho návrhu. Sprejeri vyčíňali na Karlovom moste v noci na utorok (16. júla). Na pilier medzi Kampou a ulicou U Lužického semináře na pražskej Malej Strane nasprejovali nápis s rozmermi 5 metrov krát 2,2 metra.

Vandalský čin ohlásil na tiesňovej linke svedok, ktorý videl, ako sú už muži pri konci sprejovania nápisu. O chvíľu ich zadržali strážnici, páchatelia sa nepokúsili o útek. Keďže poškodili kultúrnu pamiatku, hrozil im prísnejší trest, až tri roky väzenia. Na odstránenie načmáraného nápisu je potrebný reštaurátorský zámer schválený pamiatkarmi, ktorý stanoví metódu odstránenia nápisu - takú, aby sa nenarušil kameň. O odstránení by sa malo rozhodnúť v priebehu niekoľkých dní, pretože nápis tam musí byť čo najkratší čas.

Podobný trest dostal v roku 2017 aj 48-ročný sprejer, ktorý počmáral sochu svätého Františka na Karlovom moste. Súd ho na tri roky vyhostil z Česka. Navyše mu trestným príkazom uložil polročnú podmienku a náhradu škody vo výške 15.000 korún, pripomenuli Novinky.cz.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články