Napätie v Perzskom zálive sa stupňuje: Bahrajn prikázal občanom opustiť región | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Napätie v Perzskom zálive sa stupňuje: Bahrajn prikázal občanom opustiť región

Bahrajnský vicepremiér šejk Mohammad bin Mubarak al-Khalifa
Bahrajnský vicepremiér šejk Mohammad bin Mubarak al-Khalifa
Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Malla, Pool
18.05.2019 20:35

DUBAJ - Bahrajn prikázal všetkým svojim občanom, aby okamžite opustili Irak a Irán. Deje sa tak v čase stupňujúceho sa napätia v Perzskom zálive. Nariadenie oznámilo prostredníctvom štátnej tlačovej agentúry bahrajnské ministerstvo zahraničia. Za rozhodnutím je podľa neho "nestabilná situácia v regióne a vážne ohrozenie bezpečnosti a stability".


Na situáciu v Perzskom zálive má vplyv stupňujúce sa napätie medzi Iránom a Spojenými štátmi americkými. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslala do regiónu Blízkeho východu lietadlovú loď USS Abraham Lincoln a bojovú jednotku bombardérov. Malo ísť o reakciu na nešpecifikovanú hrozbu zo strany Iránu proti americkým záujmom. Obe strany však tvrdia, že nestoja o vojnu.

Pre eskaláciu napätia už americké ministerstvo zahraničia skôr počas týždňa nariadilo všetkým zamestnancom veľvyslanectva USA v Iraku, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná, aby okamžite opustili krajinu. Energetická spoločnosť Exxon Mobil zase nariadila evakuáciu svojich zamestnancov v irackej provincii Basra. Podľa nemenovaného irackého predstaviteľa evakuujú občanov zo zahraničia a Iračanov, ktorí majú druhé občianstvo.

 

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články