Streda, 28. júl 2021. Meniny má Krištof, zajtra Marta.

Nórska ministerka odstúpila v dôsledku pobúrenia: Teraz sa prekvapujúco vracia do vlády

Sylvi Listhaugová
Sylvi Listhaugová
Zdroj: SITA/Hakon Mosvold Larsen / NTB scanpix via AP
03.05.2019 15:25

OSLO - Nórska premiérka Erna Solbergová v piatok oznámila, že do vlády sa vracia bývalá ministerka spravodlivosti Sylvi Listhaugová, ktorá vlani odstúpila v reakcii na pobúrenie, ktoré vyvolala svojím výrokom. Informovala o tom agentúra DPA.


Solbergová v piatok privítala naspäť vo vláde Listhaugovú, ktorá zaujme post ministerky zdravotníctva a penzijnej starostlivosti. Ministerka ohlásila demisiu v marci 2018 krátko pred hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde v reakcii na pobúrenie, ktoré vyvolal jej príspevok na Facebooku. Listhaugová v ňom obvinila opozičnú Stranu práce z toho, že ju viac zaujíma ochrana teroristov než bezpečnosť Nórska.

Príspevok bol podľa DPA považovaný za kontroverzný v súvislosti s útokmi pravicového extrémistu Andersa Behringa Breivika. Tie si v roku 2011 vyžiadali 77 mŕtvych a väčšinu obetí tvorili účastníci letného tábora mládežníckej organizácie Strany práce. Listhaugová sa následne parlamentu ospravedlnila.

Solbergová v piatok uviedla, že berie do úvahy ospravedlnenie a aj skutočnosť, že Listhaugovú cez víkend vymenovali za podpredsedníčku Pokrokovej strany (FrP). Líder Strany práce Jonas Gahr Störe sa k jej návratu do vlády vyjadril kriticky.

Listhaugová bola podľa DPA terčom kritiky aj za tvrdý postoj voči imigrantom a utečencom, ktoré prezentovala počas pôsobenia vo funkcii ministerky pre imigráciu a integráciu v rokoch 2015-17 i po ňom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články