°C

Piatok, 28. február 2020. Meniny má Zlatica, zajtra Radomír.

Nová česká ministerka spravodlivosti vyvoláva kontroverzie: Podľa opozície má chrániť Babiša

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco
30.04.2019 19:25

PRAHA - Český prezident Miloš Zeman v utorok vymenoval za novú ministerku spravodlivosti jednu zo svojich doterajších poradkýň Marii Benešovú. Jej vymenovanie vyvoláva v krajine značné kontroverzie, keďže k zmene na čele ministerstva spravodlivosti prichádza práve v čase, keď polícia uzatvorila vyšetrovanie v kauze Čapí hnízdo, v ktorej Babiš čelí návrhu na podanie obžaloby za spreneveru eurofondov.


Podľa opozície bude Benešová osobou, ktorá má Babišovi na čele ministerstva kryť chrbát. Vo viacerých českých mestách sa preto v utorok konali demonštrácie za nezávislé súdnictvo a proti vymenovaniu Benešovej.

Ďalšou vecou, ktorú Benešovej vyčítajú, je to, že doteraz pôsobila u prezidenta Zemana. Podľa niektorých kritikov sa jej vymenovaním za ministerku spravodlivosti posilňuje moc prezidenta v exekutíve. Premiér Babiš však v utorok rozhodne odmietol, že by mu novú ministerku "posunul" Zeman. "Nie je pravda, že mi pani Benešovú odporučil pán prezident. Dozvedel sa to odo mňa," povedal Babiš.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články