°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Situácia v Líbyi sa vyostruje: Po útoku uzavreli jediné fungujúce letisko v hlavnom meste

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Mohamed Ben Khalifa, File
21.04.2019 08:05

TRIPOLIS - Líbya v nedeľu uzavrela jediné fungujúce letisko v metropole Tripolis po tom, ako miestni obyvatelia podali správu o leteckom útoku na mesto. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na webovú stránku letiska.


"Líbyjský úrad civilného letectva uzavrel vzdušný priestor v okolí letiska Mitiga do odvolania z dôvodu bezpečnosti," uvádza sa na webovej stránke, podľa ktorej útoky samotné letisko nezasiahli. Líbyjské úrady prerušili prevádzku na letisku Mitiga aj 8. apríla po tom, čo na letisko podniklo útok neidentifikované vojenské lietadlo. Prevádzku však na druhý deň obnovili.

Sily lojálne medzinárodnej uznanej líbyjskej vláde v Tripolise spustili v sobotu protiofenzívu zameranú na odrazenie jednotiek poľného maršala Chalífu Haftara, ktoré sa pokúšajú dobyť hlavné mesto. V bojoch o Tripolis stoja proti sebe Haftarova samozvaná Líbyjská národná armáda (LNA) a sily spriaznené s medzinárodne uznávanou Vládou národnej jednoty, ktorá má sídlo v Tripolise.

Ofenzíva LNA sa začala 4. apríla, odkedy si podľa aktuálnych údajov OSN vyžiadala viac ako 170 mŕtvych. Najmenej 227 ľudí už zahynulo a ďalších 1125 osôb utrpelo zranenia v pokračujúcich bojoch o ovládnutie líbyjskej metropoly Tripolis. Približne 30.000 osôb bolo v dôsledku ozbrojených zrážok nútených opustiť svoje domovy. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články