Kríza je zažehnaná: Po útoku ozbrojencov sa podarilo obnoviť prísun pitnej vody do Tripolisu | Topky.sk

Utorok, 22. október 2019. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Kríza je zažehnaná: Po útoku ozbrojencov sa podarilo obnoviť prísun pitnej vody do Tripolisu

Mesto Tripolis
Mesto Tripolis
Zdroj: Twitter.com/(No) Neutral ‏
21.05.2019 20:40

TRIPOLIS - Dodávky pitnej vody do líbyjského hlavného mesta Tripolis a okolitých miest obnovili dva dni po tom, ako ich odstavila skupina ozbrojencov. Zabránilo sa tak možnej humanitárnej kríze. Informoval o tom v utorok denník The Guardian, citujúc spoločnosť, ktorá dodáva podzemnú vodu zo Sahary.


Ozbrojenci vtrhli v nedeľu do čerpacej stanice a prinútili zamestnancov uzatvoriť potrubia spojené s podzemnými studňami. Voda prestala prúdiť do Tripolisu s vyše dvoma miliónmi obyvateľov, ako aj do ďalších pobrežných oblastí.

Ozbrojenci vyhlásili, že sú stúpencami lídra Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífu Haftara. Haftarove sily majú pod kontrolou východ a juh Líbye, pričom sa usilujú uchvátiť Tripolis od vlády národnej jednoty, ktorá má podporu Organizácie Spojených národov (OSN). Haftar oblieha hlavné mesto od začiatku apríla s tichou podporou krajín ako Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Egypt, všeobecne sa však tvrdí, že plány LNA na rýchle víťazstvo a porážku vládnych síl boli zmarené.

Vodárenská spoločnosť, zriadená za čias zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, trvá na tom, že sa nikdy nepridala na žiadnu stranu občianskeho konfliktu a voda by nemala byť využívaná na sledovanie niečích záujmov. Incident zvýraznil zraniteľnosť civilnej sféry voči zdĺhavému vojnovému konfliktu. Vláda obvinila ozbrojenú skupinu zo snahy "podkopať morálku" obyvateľov Tripolisu. Na udalosť môže doplatiť aj samotný Haftar, ktorý sa snaží presvedčiť medzinárodné spoločenstvo, že môže byť bezpečnostnou oporou voči zločineckým milíciám.

Východ a západ Líbye je rozdelený takmer celý čas od roku 2011, keď bol s pomocou síl NATO zvrhnutý Kaddáfí. Nezákonnosť a chaos využívajú rozličné ozbrojené frakcie, ako aj extrémistická organizácia Daeš.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články