Brazílske úrady v pohotovosti: Hrozí pretrhnutie hrádzí, stovky ľudí v ohrození | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Brazílske úrady v pohotovosti: Hrozí pretrhnutie hrádzí, stovky ľudí v ohrození

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Leo Correa
08.02.2019 20:49

BOGOTA - Brazílske úrady nariadili v piatok evakuovať približne 700 obyvateľov, ktorí žijú neďaleko dvoch hrádzí na juhovýchode Brazílie, kde sa pred dvoma týždňami pretrhla iná zberná priehrada s banským kalom. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie ťažobných spoločností, ktoré ich vlastnia.


Najväčšia brazílska ťažobná spoločnosť Vale uviedla, že na základe nariadenia štátnej ťažobnej agentúry evakuuje približne 500 ľudí v okolí priehrady ležiacej neďaleko mesta Belo Horizonte v štáte Minas Gerais. Dodala, že ide o preventívne opatrenie po tom, ako konzultačná firma Walm zamietla dať vyhlásenie o stabilite hrádze.

Ďalších zhruba 200 osôb žijúcich pri inej priehrade v rovnakom štáte zasa evakuuje najväčšia svetová oceliarska spoločnosť ArcelorMittal.

Zberná priehrada pri bani na ťažbu železnej rudy sa pretrhla 25. januára pri meste Brumadinho v Minas Gerais na juhovýchode Brazílie. Lavína bahenného odpadu z bane po tom, ako sa pretrhla priehrada s banským kalom, pochovala najmenej 157 ľudí. Záchranári stále pátrajú po 182 nezvestných. Vlastníkom bane i pretrhnutej priehrady bola spomínaná spoločnosť Vale.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články