Brazílsky prezident chce viac zbraní v uliciach: Aktivisti bijú na poplach | Topky.sk

Pondelok, 26. august 2019. Meniny má Samuel, zajtra Silvia.

Brazílsky prezident chce viac zbraní v uliciach: Aktivisti bijú na poplach

Jair Bolsonaro
Jair Bolsonaro
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres
22.01.2019 06:15

BOGOTA - Ešte väčšiu liberalizáciu zákonov o strelných zbraniach a strelive by chcel s cieľom zvýšenia bezpečnosti obyvateľstva presadiť nový brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Neziskové organizácie sa však v súvislosti s týmto krokom obávajú ďalšej eskalácie pouličného násilia a kriminality. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.


Už minulý týždeň podpísal prezident dekrét, ktorý Brazílčanom zjednodušuje prístup k strelným zbraniam, ako aj pravidlá ich držania v domácnosti. V súčasnosti Bolsonaro spolu s členmi zbrojárskej loby v parlamente plánuje presadiť legislatívu, ktorá by civilnému obyvateľstvu umožnila legálne nosiť strelné zbrane aj mimo svojich domovov.

Brazílsky prezident v tomto kontexte argumentuje tým, že viac zbraní v rukách bežných obyvateľov umožní Brazílčanom lepšie sa chrániť pred kriticky rozšíreným pouličným násilím. Ochrancovia ľudských práv a neziskové organizácie, ako aj bezpečnostní experti v krajine však namietajú, že viac zbraní prispeje k ďalšiemu nárastu násilia. V Brazílii zomrelo v roku 2017 násilnou smrťou viac ako 63.000 ľudí, čo bol 2,9-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články