°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

MIMORIADNE Vianočná katastrofa v Indonézii, vlna cunami zabila najmenej 222 ľudí

Vlna cunami v Indonézii zabila najmenej 62 ľudí.
Vlna cunami v Indonézii zabila najmenej 62 ľudí.
Zdroj: SITA/AP Photo/Dian Triyuli Handoko
23.12.2018 08:01

JAKARTA - Počet potvrdených obetí vĺn cunami, ktoré v sobotu večer miestneho času bez varovania zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu v Indonézii, stúpol na najmenej 222. Ďalších 843 osôb utrpelo zranenia a 28 je nezvestných.


Informovali o tom v nedeľu agentúry DPA, AP a AFP s odvolaním sa na indonézsku Národnú agentúru pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB). Cunami, ktoré zaplavili stovky budov, zasiahli pobrežie južnej Sumatry a západného cípu Jávy v sobotu večer okolo 21.30 h miestneho času (15.30 h SEČ).

Indonézska Meteorologická, klimatologická a geofyzikálna agentúra (BMKG) uviedla, že príčinou cunami bola erupcia sopky Anak Krakatoa, ktorá spustila podmorské zosuvy pôdy. Sopka leží v Sundskom prielive. Ten sa nachádza medzi ostrovmi Sumatra a Jáva a spája Jávske more s Indickým oceánom. K erupcii sopky došlo podľa BMKG približne 24 minút pred príchodom cunami.

Erupcia sopky Krakatoa.
Zdroj: SITA/TV ONE via AP

Vlna cunami v Indonézii
Zdroj: SITA/AP Photo/Dian Triyuli Handoko

"Bola to kombinácia dvoch prírodných javov, cunami a prílivu. Príliv bol veľký v dôsledku mesačného splnu," vysvetlil Nugroho. Vlny cunami podľa neho zabíjali v provincii Lampung na Sumatre a v provincii Banten na Jáve. Hovorca Nugroho upozornil, že tragická bilancia sa môže zvýšiť, pretože sa ešte nepodarilo dostať do všetkých zasiahnutých oblastí.​​ Koncom septembra zasiahlo silné zemetrasenie a následné vlny cunami aj indonézsky ostrov Sulawesi, pričom zahynulo viac ako 2000 ľudí a ďalšie desaťtisíce museli opustiť svoje domovy.​

Vlna cunami v Indonézii
Zdroj: SITA/AP Photo

Medzi obeťami by nemali byť Slováci

Medzi obeťami vĺn cunami, ktoré v sobotu (22.12.) bez varovania zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu v Indonézii, by nemali byť žiadni Slováci. Potvrdil to v nedeľu hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.

"Podľa informácií miestnych úradov nie sú medzi obeťami žiadni občania Európskej únie (EÚ). MZVaEZ SR eviduje vo svojom systéme 40 občanov Slovenskej republiky, ktorí sa toho času nachádzajú v Indonézii," uviedol hovorca rezortu diplomacie.

Vlna cunami v Indonézii
Zdroj: SITA/AP Photo/Dian Triyuli Handoko

Vlna cunami v Indonézii
Zdroj: SITA/AP Photo/Dian Triyuli Handoko


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, ČTK
VIDEO: Twitter

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články