°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Apokalypsa v Indonézii: Závratné škody, hrozivý počet obetí vĺn cunami, krajina je na nohách

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo
24.12.2018 12:55

JAKARTA - Počet obetí prívalových vĺn cunami, ktoré v sobotu večer zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu v Indonézii, sa zvýšil na 373. Ďalších 128 ľudí je nezvestných a zranenia utrpelo 1459 osôb. V pondelok to oznámil hovorca Národnej agentúry pre zmierňovanie následkov (BMKG) Sutopo Purwo Nugroho, ktorého citovali tlačové agentúry AP a DPA.


Vlny udreli na južné pobrežie ostrova Sumatra a na západné pobrežie ostrova Jáva, medzi ktorými sa sopka nachádza. BMKG uviedla, že erupcia sopky Anak Krakatoa vyvolala podmorské zosuvy pôdy a práve tie potom spôsobili vlny cunami.

Ničivá cunami zasiahla Indonéziu
Zdroj: TASR/AP Photo/Tatan Syuflana

Pláže pokryté troskami prehľadávali v pondelok stovky vojakov, policajtov a dobrovoľníkov z Červeného kríža, ale aj ďalších humanitárnych organizácií. Pátrajú po telách alebo pomáhajú preživším. Experti v nedeľu varovali, že Indonéziu môžu zasiahnuť ďalšie vlny cunami z dôvodu aktivity sopky Anak Krakatoa.

Vlna cunami v Indonézii
Zdroj: SITA/AP Photo

Ničivá cunami zasiahla Indonéziu
Zdroj: TASR/AP Photo/Tatan Syuflana

Kiska poslal sústrastný telegram indonézskemu prezidentovi

Prezident Andrej Kiska poslal v nedeľu (23. 12.) sústrastný telegram prezidentovi Indonézskej republiky Jokovi Widodovi v súvislosti so zemetrasením v oblasti Sundského prielivu. Informoval Martin Lipták z Kancelárie prezidenta SR.

„Vážený pán prezident, s hlbokým zármutkom som prijal správu o tragickej a ničivej vlne cunami v oblasti Sundského prielivu, v dôsledku ktorej prišli o život stovky obyvateľov Vašej krajiny a mnohí ďalší boli zranení. V mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí a celému indonézskemu ľudu a zraneným želám skoré uzdravenie," napísala slovenská hlava štátu v telegrame.


Galéria

Ilustračné foto Ničivá cunami zasiahla Indonéziu Vlna cunami v Indonézii Ničivá cunami zasiahla Indonéziu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články