Trump v koncoch, volá o pomoc: So žiadosťou sa obrátil na Pakistan | Topky.sk

Štvrtok, 27. jún 2019. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Trump v koncoch, volá o pomoc: So žiadosťou sa obrátil na Pakistan

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.
Zdroj: TASR/AP Photo/Evan Vucci
03.12.2018 16:30

WASHINGTON - Prezident Spojených štátov Donald Trump sa oficiálnym listom obrátil na pakistanského premiéra Imrána Chána so žiadosťou o pomoc pri usporiadaní mierových rokovaní s militantným hnutím Taliban, ktorých cieľom by malo byť ukončenie 17 rokov trvajúceho konfliktu v Afganistane. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AP.


Podľa predstaviteľov pakistanského ministerstva zahraničných vecí Trump vo svojom liste uvádza, že dohoda, ktorá by viedla k mieru v Afganistane, je pre neho najdôležitejšou prioritou v danom regióne, pričom žiada o podporu Pakistanu pri dosiahnutí tohto cieľa. Americký prezident taktiež napísal, že Islamabad a Washington "by mali preskúmať možnosti spolupráce a obnovenia vzájomného partnerstva".

Ministerstvo, ktoré odmietlo zverejniť celé znenie listu, podľa vlastného vyjadrenia uvítalo Trumpovu iniciatívu a zdôraznilo, že "Pakistan vždy presadzoval politické riešenie vojny v Afganistane". Pakistanské média ďalej informovali o tom, že premiér Chán podľa svojich slov naďalej podporuje snahu Islamabadu napomôcť k mieru v susednom Afganistane.

Trumpov list naznačuje, že americká administratíva si uvedomila nevyhnutnosť podpory zo strany Pakistanu pre nastolenie mieru v Afganistane, uviedol pakistanský analytik Imtiáz Gul. Daná iniciatíva by podľa AP mohla napomôcť k zmierneniu zvýšeného napätia medzi Washingtonom a Islamabadom po tom, ako Trump minulý mesiac obvinil Pakistan z toho, že poskytol útočisko bývalému vodcovi teroristickej skupiny al-Káida Usámovi bin Ládinovi i napriek tomu, že od Ameriky dostával miliardy dolárov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články