FOTO Sopka v Guatemale sa prebúdza: Úrady začali evakuáciu, strach z erupcie | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

FOTO Sopka v Guatemale sa prebúdza: Úrady začali evakuáciu, strach z erupcie

Sopka Fuego
Sopka Fuego
Zdroj: SITA/AP Photo/Moises Castillo
19.11.2018 11:00

GUATEMALA - Guatemalské úrady vyzvali obyvateľov obcí na evakuáciu do bezpečnejších oblastí pre zvýšenú aktivitu sopky Fuego. Hovorca guatemalskej štátnej agentúry pre zvládanie prírodných katastrof David de León uviedol pre agentúru AP, že by svoje domovy mali opustiť ľudia najmenej z ôsmich komunít.


Obce majú okolo dvetisíc obyvateľov a každá sa rozhodne, či výzvu na evakuáciu poslúchne alebo nie. Podľa organizácie Antigua al Rescate, ktorá pomáhala obciam po ničivom výbuchu sopky v júni, a novín v hlavnom meste výzvu poslúchli najmenej tri obce

Sopka, ktorá sa nachádza medzi departementmi Sacatepéquez, Chimaltenango a Escuintla, začala viac soptiť. Podľa de Leóna nedeľňajšie monitorovanie sopečnej aktivity preukázalo, že intenzita výbuchov pretrváva a tak vyzvali na evakuáciu, aby ochránili ľudí.

Sopka Fuego
Zdroj: SITA/AP Photo/Moises Castillo

Sopka Fuego
Zdroj: SITA/AP Photo/Moises Castillo

Sopka Fuego je jednou z najaktívnejších v Strednej Amerike. Jej júnová erupcia si vyžiadala 194 mŕtvych a najmenej 234 nezvestných. Organizácie pomáhajúce komunitám pritom trvajú na tom, že počet nezvestných sa pohybuje až v tisíckach. Sopka už v októbri chrlila popol a lávu a viedla k vydaniu výstrah pre okolité obce.


Galéria

Sopka Fuego Sopka Fuego Sopka Fuego

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články