Krvavý útok v deň volieb: Výbuch pri hlasovacej miestnosti zabil 15 ľudí | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Krvavý útok v deň volieb: Výbuch pri hlasovacej miestnosti zabil 15 ľudí

V Afganistane sa v sobotu ráno začali prvé parlamentné voľby od roku 2010.
V Afganistane sa v sobotu ráno začali prvé parlamentné voľby od roku 2010.
Zdroj: SITA/AP Photo/Massoud Hossaini
20.10.2018 16:08

KÁBUL - Najmenej 15 obetí si vyžiadal v sobotu samovražedný teroristický útok pri jednej z volebných miestností na severe Kábulu. Informovali o tom svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na hovorcu tamojšieho ministerstva vnútra.


Podľa rovnakého zdroja je medzi zosnulými najmenej osem príslušníkov afganskej polície. Desiatky ďalších ľudí utrpeli zranenia. K zodpovednosti za túto akciu sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Chaos pri voľbách

Parlamentné voľby v Afganistane, ktoré sa v sobotu začali s trojročným oneskorením a v ktorých občania môžu na základe rozhodnutia ústrednej volebnej komisie hlasovať v predlženom čase, v niektorých lokalitách do soboty 20.00 h miestneho času, v iných až do nedele, už doteraz sprevádzali násilie a organizačný chaos. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

V Afganistane sa v
Zdroj: SITA/AP Photo/Massoud Hossaini

Podľa rovnakého zdroja zomrelo pri útokoch členov hnutia Taliban, ktoré vyzývalo k bojkotu volieb, v sobotu v krajine najmenej 11 ľudí, iné zdroje uvádzali až 15 obetí násilia. Desiatky ďalších občanov utrpeli zranenia.

Informácie o útokoch a ich obetiach neprišli iba z Kábulu, ale aj viacerých afganských provincií. Ministerstvo vnútra v Kábule informovalo, že zvýšilo počet príslušníkov bezpečnostných zložiek dohliadajúcich na voľby z 54.000 na 70.000. Priebeh sobotňajších volieb poznamenali aj technické problémy, respektíve neskorý príchod personálu do volebných miestností v nejednej lokalite.


Galéria

V Afganistane sa v V Afganistane sa v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články