USA stiahli veľvyslancov z krajín Strednej Ameriky a Karibiku: Dôvodom je prekvapivo Taiwan | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

USA stiahli veľvyslancov z krajín Strednej Ameriky a Karibiku: Dôvodom je prekvapivo Taiwan

Kapitol
Kapitol
08.09.2018 09:15

WASHINGTON - Spojené štáty stiahli svojich vyslancov z Dominikánskej republiky, Salvadoru a Panamy. Ide o dôsledok rozhodnutia vlád týchto štátov, ktoré prerušili vzťahy s Taiwanom v prospech diplomatických vzťahov s Čínou.


Agentúra AP dodala, že ministerstvo zahraničných vecí USA stiahlo svojich veľvyslancov zo spomínaných krajín do vlasti, aby diskutovali o spôsoboch, akými Spojené štáty môžu podporovať silné, nezávislé, demokratické inštitúcie a ekonomiky v celej Strednej Amerike a Karibiku. Kým Spojené štáty oficiálne uznávajú len Čínu, zostávajú tesným spojencom Taiwanu a majú veľvyslanectvo v hlavnom meste ostrova Tchaj-pej.

Taiwan, ktorý sa oficiálne volá Čínska republika, má od roku 1949 vlastnú vládu, nikdy oficiálne nevyhlásil nezávislosť a Peking ho naďalej považuje za integrálnu súčasť svojho územia. Nezávislosť Taiwanu v súčasnosti uznáva iba 22 krajín sveta a Čína ho naďalej považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, čo bráni začleneniu tohto ostrovného štátu do OSN a iných významných medzinárodných organizácií. Peking naďalej trvá na znovuzjednotení s Taiwanom a princípe "jednej Číny".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články