Erdogan vydal nový dekrét: Umožňuje mu dávať priame rozkazy armáde, zatvára vojenské školy | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Erdogan vydal nový dekrét: Umožňuje mu dávať priame rozkazy armáde, zatvára vojenské školy

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA
01.08.2016 06:05

ISTANBUL - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vydal dnes nový prezidentský dekrét, ktorý zavádza veľké zmeny v štruktúrach armády. Ide o ďalšie z opatrení súvisiacich s potlačeným pokusom o nedávny vojenský prevrat v krajine, píše agentúra AP.


Tento v poradí už tretí prezidentský dekrét vydaný počas pretrvávajúceho trojmesačného mimoriadneho stavu, dáva Erdoganovi a tureckému premiérovi Binalimu Yildirimu právomoc vydávať priame rozkazy armádnym veliteľom, leteckým silám a vojenskému námorníctvu.

Dekrét posúva tiež vojenské velenie priamo pod ministerstvo obrany a všetky vojenské nemocnice pod správu rezortu zdravotníctva. Rozširuje tiež Najvyššiu vojenskú radu - orgán, ktorý rozhoduje o vojenských prípadoch a vymenúvaní - o vicepremiérov, ako aj šéfov rezortov spravodlivosti, vnútra a zahraničných vecí.

Dokument, publikovaný v dnešnom vydaní oficiálnych vládnych novín, zároveň zatvára všetky vojenské školy, akadémie a výcvikové inštitúcie, pričom ustanovuje nové univerzity národnej obrany na výcvik dôstojníkov.

V dekréte sa uvádza aj avizované prepustenie 1389 členov vojenského personálu vrátane Erdoganovho hlavného armádneho poradcu, zástupcu náčelníka generálneho štábu a hlavného tajomníka ministra obrany.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články