Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

FOTO masovej demonštrácie v Nemecku: Tisícky Turkov v akcii, bezpečnostné zložky v pozore

Masová demonštrácia stúpencov tureckého prezidenta
Masová demonštrácia stúpencov tureckého prezidenta
Zdroj: SITA
31.07.2016 17:40

KOLÍN NAD RÝNOM - Ani dážď dnes v Kolíne nad Rýnom neodradil okolo 20.000 Turkov od účasti na demonštrácii na podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá bola pre nich tak dôležitá práve iba čosi viac ako dva týždne po zmarenom pokuse časti tureckej armády o štátny prevrat.


Na mítingu odzneli turecká i nemecká štátna hymna. Prítomní si uctili minútou ticha pamiatku obetí pokusu o puč v Turecku, ako aj násilných akcií vo Francúzsku, Nemecku a iných krajinách. Keď sa však jeden z rečníkov obrátil na masu prítomných s morom tureckých vlajok so sloganom My sme Nemecko, jediným echom z radov prítomných bolo Boh je veľký v arabskom jazyku.

Masová demonštrácia stúpencov tureckého
Zdroj: SITA

Organizátori megapodujatia z Únie európsko-tureckých demokratov (UETD), organizácie blízkej tureckej vládnej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP), však opakovane zdôrazňovali mierový charakter podujatia na podporu právneho štátu. Viacerí z oslovených občanov Kolína nad Rýnom sa však podľa tlačovej agentúry DPA netajili nevôľou nad tým, že sa vnútropolitický boj z Turecka sťahuje na ulice nemeckých miest.

Masová demonštrácia stúpencov tureckého
Zdroj: SITA

Bezpečnostné zložky zažili dnes v Kolíne nad Rýnom nedeľu, na ktorú si zrejme budú pamätať. Zaistenie verejného poriadku v meste sčasti paralelného konania štyroch masových podujatí, ktorých aktéri nemajú vždy rovnaké priority, bolo náročnou úlohou. Aj keď sa medzi členmi rôznych zoskupení vyskytli v meste menšie roztržky, až do skorých večerných hodín hovorili správy z mesta na Rýne iba o značnom napätí, nie však o erupcii násilia. A to je dobré vysvedčenie pre všetkých, ktorí bezpečnosť občanov v Kolíne nad Rýnom dnes zabezpečovali. Polícia nasadila v uliciach 2700 mužov, a to aj s posilami z iných lokalít spolkovej republiky.

Masová demonštrácia stúpencov tureckého
Zdroj: SITA

O najviac práce pre nich sa postarali v súlade s očakávaniami pravicoví extrémisti z občianskeho hnutia Pro NRW. Polícia najskôr neumožnila týmto radikálom pochod po pôvodnej trase, na ktorej by sa dostali do značnej blízkosti tureckých demonštrantov. Neskôr im povolila iba míting avšak po tom, čo sa časť z nich vydala predsa len na pochod ulicami mesta bola nútená ich akciu, na ktorú prišlo asi 250 ľudí, úplne rozpustiť, vyplýva to z informácií internetového vydania denníka Bild. Fámy o tom, že v meste má polícia rozmiestnených aj ostreľovačov, bezpečnostné zložky nekomentovali. Bolo však zrejmé, že nasadila prakticky všetko, čo má k dispozícii vrátane vodných diel či množstva policajných vozidiel.


Galéria

Masová demonštrácia stúpencov tureckého Masová demonštrácia stúpencov tureckého Masová demonštrácia stúpencov tureckého Masová demonštrácia stúpencov tureckého Masová demonštrácia stúpencov tureckého Masová demonštrácia stúpencov tureckého

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články