Irán popiera skúšku balistickej rakety, ktorá vzbudzuje obavy útoku na Izrael | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Irán popiera skúšku balistickej rakety, ktorá vzbudzuje obavy útoku na Izrael

Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.05.2016 11:20

TEHERÁN - Iránsky minister obrany Hosejn Dehkán poprel v pondelok správy o tom, že Irán vykonal skúšku balistickej rakety stredného doletu, ktorá je údajne presnejšia ako v súčasnosti používané zbrane tohto typu vlastnené islamskou republikou. Informovala o tom agentúra DPA.


"Takú skúšku sme nevykonali," uviedol Dehkán. Jeho vyjadrenie prišlo po tom, ako Iránska polooficiálna tlačová agentúra Tasnim citovala zástupcu šéfa hlavného vojenského veliteľstva generála Alího Abdolláhího, ktorý povedal, že skúška rakety s doletom 2000 kilometrov sa uskutočnila pred dvoma týždňami. 

Informácie o skúškach zbraní v Iráne zvyčajne nemožno overiť, pretože prebiehajú bez účasti nezávislých pozorovateľov. Správy o teste rakety stredného doletu posilňujú podľa agentúry DPA pretrvávajúce obavy, že Irán by mohol svoje balistické rakety typu Šaháb-3, ktoré majú dolet 2000 kilometrov, využiť pri útoku na Izrael. 

Iránsky prezident Hasan Rúhání opakovane vyhlásil, že islamská republika nemá v úmysle uskutočniť raketový útok na susedné krajiny, a rakety jej slúžia výlučne na obranu. Všetky politické frakcie v Iráne sa totiž zhodujú v názore, že vzhľadom na vojenskú hrozbu, ktorú pre krajinu údajne predstavujú Izrael a Spojené štáty, je udržiavanie raketových prostriedkov opodstatnené, či dokonca nevyhnutné. V marci Irán otestoval dve balistické rakety. Jedna z nich niesla hebrejský nápis Izrael musí byť zničený, čo vyvolalo medzinárodné pobúrenie. 


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články