Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Snowden plánoval v roku 2013 tajný odlet z Moskvy, tvrdí Assange

Edward Snowden
Edward Snowden
Zdroj: SITA
31.08.2015 11:39

LONDÝN/VIEDEŇ - Spoločnosť WikiLeaks a Venezuela plánovali v roku 2013 tajnú cestu bývalého spolupracovníka americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edwarda Snowdena z Moskvy do Latinskej Ameriky, a to v lietadle bolívijského prezidenta Eva Moralesa. V rozhovore pre bolívijské noviny El Deber to povedal zakladateľ internetovej stránky WikiLeaks Julian Assange.


"Najskôr sme sa bavili o možnosti odletu Snowdena v lietadle venezuelského prezidenta Nicolása Madura," povedal novinám Assange v rozhovore uskutočnenom na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, z ktorého citovala dnes rakúska stanica ORF. 

Vzhľadom na to, že Madurov stroj sledovala americká tajná služba, začalo sa uvažovať o tom, že Snowden poletí do Latinskej Ameriky v lietadle prezidenta Moralesa. Obaja prezidenti sa v tom čase nachádzali na konferencii v ruskej metropole. 

Od realizácie tohto plánu sa však upustilo po tom, čo vyšlo najavo, že európske vlády budú chcieť prelet Moralesovho lietadla zastaviť. Vládny stroj bolívijského prezidenta vtedy prinútili k núdzovému pristátiu na letisku vo Viedni. Až následne sa zistilo, že Snowden sa na palube nenachádza. 
Bolívia vtedy z tohto incidentu obvinila Spojené štáty. Morales opakovane verejne vyhlasoval, že je ochotný poskytnúť Snowdenovi, ktorý sa aktuálne nachádza v Rusku, azyl. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články