°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

Skupina Čechov v Libanone je nezvestná: Našli auto s pasmi, po posádke ani stopy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
18.07.2015 16:15

PRAHA/BEJRÚT - Prázdne auto s piatimi českými pasmi našli dnes ráno libanonské bezpečnostné zložky v údolí Bikáa. Píše o tom spravodajský server iDNES.cz s odvolaním sa na českého veľvyslanca v Libanone Svatopluka Čumbu.


Informáciu pre webové vydanie Mladej fronty DNES potvrdila aj hovorkyňa českého ministerstva zahraničných vecí Michaela Lagronová. "Skupina piatich Čechov sa v Libanone pohybuje dlhodobo. V automobile sa okrem pasov, u ktorých nie je jasné, či nie sú falšované, našla aj hotovosť a kreditné karty. Česi mali prenajaté auto s miestnym vodičom. O ich osude sa nič nevie. Zisťujeme podrobnosti," uviedla s tým, že o tom píšu všetky libanonské médiá.

Podľa veľvyslanca Čumbu sú však - ako potvrdil telefonicky pre iDNES.cz - pasy podľa všetkého pravé. Českí občania sú pravdepodobne turisti, ktorí svoj pobyt v krajine českej ambasáde nenahlásili. Ambasáda je v styku s bezpečnostnými zložkami Libanonu, poznamenal Čumba. Libanonský web The Daily Star píše o Čechoch vo veku 25-47 rokov, ktorí podľa bezpečnostného zdroja boli možno unesení. Túto možnosť zvažuje aj české ministerstvo zahraničných vecí.

V marci 2011 zmizlo v údolí Bikáa za podobných okolností sedem Estóncov, ktorí si do Libanonu vyšli na bicykloch. V zajatí boli 113 dní a oslobodení boli po zásahu libanonských špeciálnych síl. Ich väznitelia sa údajne hlásili k teroristickej sieti al-Káida, približuje webové vydanie Mladej fronty DNES.

Skupina Čechov v Libanone
Zdroj: Foto: topky.sk


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články